Upravit stránku

Dobročinné dluhopisy v Seattlu, Srí Lanka s 11% a Premiot Group s 8,5%

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových novinek z domova i ze zahraničí, které se udály druhého lednového týdne roku 2017. Dluhopisy na Srí Lance vynáší přes 11% ročně, v americkém Seattlu plánují emisi dluhopisů na výstavbu finančně dostupného bydlení a na portále Dluhopisy.cz přibyl nový emitent. Dluhopisy s úrokem 8,5% nabízí investiční společnost Premiot Group, a.s.

Dluhopisy na Srí Lance vynášejí přes 11%

V pondělí 9. ledna prodala Centrální banka Srí Lanky dvouleté státní dluhopisy za 6 miliard srílanských rupií (1 miliarda korun), přičemž nabídky přesáhly prodané množství hned pětkrát. Není se co divit, protože dluhopisy nesou úrok 11,41%, což je v zemi s druhým nejvyšším HDP na obyvatele v Jihovýchodní Asii poměrně slušné.

Ekonomika země je na vzestupu a očekává se o ni velký boj mezi Indií a Čínou, který Srí Lance zajistí velký objem zahraničních investic. Velký potenciál růstu má Srí Lanka především z pohledu cestovního ruchu, pěstování a vývozu čaje a výroby oblečení.

Zdroj: Economy Next

Dobročinné dluhopisy v americkém Seattlu

Podle různých průzkumů patří růst cen nájmů v Seattlu vůbec k nejrychlejším v celých Spojených státech a stále přibývá lidí, kteří si byt nemohou dovolit. Město se tak chystá k zajímavému kroku – pomocí emise dluhopisů chce získat finanční prostředky k výstavbě finančně dostupného bydlení pro obyvatele, které si drahé byty nemohou dovolit.

K dluhopisům na financování bydlení přistoupí Seattle vůbec poprvé od osmdesátých let minulého století, zatímco infrastrukturu a kanalizaci tímto způsobem financuje pravidelně. Rada města navrhuje, aby objem emise byl 29 milionů dolarů (740 milionů korun).

Zdroj: KUOW.org


Dluhopisy investiční společnosti s úrokem 8,5%

K 1. říjnu loňského roku vydala emisi dluhopisů v celkovém objemu 8,5 milionů společnost Premiot Group, a od úterý 10. ledna 2017 jsou inzerovány na tomto portále. Dluhopisy s úrokem 8,5% jsou splatné v září 2019. Prostředky získané z emise budou použity na nákup pozemků s plánovanou výstavbou inženýrských sítí a pozemních komunikací před dalším zobchodováním.

Premiot Group, a.s. se zabývá správou a odkupem zajištěných pohledávek, developerskou činností a správou nemovitostí. Navazuje na dlouholetou tradici anglo-americké investiční skupiny REMDOX Investment Management Ltd., která již přes 20 let úspěšně investuje do nemovitostí a investičního zlata a je také 100% vlastníkem společnosti Premiot Group.

Zdroj: Dluhopisy.cz


Státní dluhopisy ČR, Polska a Abú Dhabi

V pondělí 9. ledna 2017 zveřejnilo Ministerstvo financí ČR na svém webu emisní kalendář státních dluhopisů na leden 2017. Na tomto portále bude v průběhu roku aktualizován v článku Kalendář státních dluhopisů na rok 2017. Příští aktualizace proběhne 23. ledna.

V pondělí 9. ledna prodala Národní banka v Abú Dhabi 30 leté Formosa dluhopisy za 885 milionů dolarů (23 miliard korun). Formosa dluhopisy jsou dluhopisy prodávané na Tchajwanu, ale emitované v cizí měně a cizím emitentem.

Ve čtvrtek 5. ledna 2017 pak prodalo Polsko státní dluhopisy v hodnotě 5 miliard zlotých (30 miliard korun).

Zdroj Abú Dhabi: Reuters; Zdroj Polsko: Reuters