Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - dubnové novinky 15. týdne

Duben, konkrétně 15. týden roku 2016 byl na informace a novinky ve světě dluhopisů celkem nabitý. Portál Dluhopisy.cz připravil opět malý týdenní přehled toho nejdůležitějšího, co téma dluhopisů přineslo.

Desetileté státní dluhopisy

Přinášíme aktuální srovnání desetiletých státních dluhopisů z Německa, Švýcarska, USA a České republiky. Jejich zhodnocení je mizivé, dokonce v případě Švýcarska je záporné. Má tedy smysl vůbec uvažovat o desetileté investici, za kterou budete ještě platit?


Argentina hlásí návrat na dluhopisové trhy

Argentina v roce 2001 odmítla splatit dluhopisy v hodnotě 95 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu korun), což mělo za následek vyhlášení státního bankrotu. Následovaly dlouhé soudní spory, které se povedlo vyřešit dohodou v únoru 2016. Země se tak chystá k návratu na dluhopisové trhy po dlouhých 15 letech. V současné době probíhá investorské roadshow kolem světa, na kterém chtějí získat prodejem dluhopisů až 15 miliard dolarů (téměř 360 miliard korun).

Argentina je druhá největší ekonomika jižní Ameriky. Pro doplnění stojí za zmínku, že za posledních 25 let Argentina zbankrotovala hned třikrát. Od získání nezávislosti v roce 1816 pak dokonce osmkrát.

Volkswagen uvažuje o emisi dluhopisů

Automobilová skupina Volkswagen se chystá znovu emitovat dluhopisy od loňského skandálu. Skandál z roku 2015 se týkal měření emisí. Do zhruba 11 milionů automobilů s naftovými motory byl nainstalovaný software, který umožňoval skrývat nadlimitní hodnoty toxických plynů dusíku. Od té doby téměř 9 měsíců neemitoval žádné dluhopisy. Nová emise dluhopisů by mohla proběhnout po zveřejnění výroční zprávy za rok 2015. Skupina Volkswagen vyčlenila na krytí nákladů v souvislosti se skandálem v loňském roce 6,7 miliardy eur (téměř 181 miliard korun).


Největší dolarové emise dluhopisů

Ve spojených státech se emitovaly zajímavé dluhopisy v porovnání s českými společnostmi v závratných objemech. Největší objem emitovaných dluhopisů zaznamenal pivovar AB InBev s objemem 46 miliard USD (téměř 1,1 miliardy korun). Tento pivovar emitoval dluhopisy z důvodu financování převzetí pivovaru SABMiller. Další zajímavou dluhopisovou emisí byl Apple s objemem 12 miliard USD a se stejným objemem byl i Exxon Mobil. Cisco Systems emitovalo dluhopisy v objemu 7 miliard dolarů.

Deset největších emisi v USA emitovaly za první 3 měsíce roku 2016 dluhopisy v objemu téměř 116 miliardy dolarů (téměř 2,8 bilionu korun).


Maďarsko emituje dluhopisy v jüanech

Maďarsko plánuje v letošním roce emitovat dluhopisy v zahraniční měně celkem za 1 miliardu eur (27 miliard korun). Z toho by část měla být denominována v čínských jüanech. Přípravou emise byl pověřen finanční ústav Bank of China. Další zemí, která jednala s Číňany o možné emisi dluhopisů v jüanech, bylo Polsko.