Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - dubnové novinky 14. týdne

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových informací, které se udály v posledních několika dnech měsíce dubna.

Těžařská firma Barrick nakupuje své dluhopisy

jedna z největších těžařských firem snižuje své zadlužení. Důvodů je k tomu hned několik. Pokles cen komodit jim výrazně ovlivňuje hospodářské výsledky, které sledují investoři i akcionáři. Na to reagují akcie, které strmě padají. Aby společnost uklidnili akcionáře, vylepšila svojí bilanci a příjmy, začala nakupovat vlastní dluhopisy. Zástupce společnosti Barrick pro Financial Times uvedl: „Naši akcionáři chtějí vidět snížení celkového dluhu, což je jednou z našich klíčových priorit.“

Společnost Barrick, jedna z největších světových těžařů zlata, která minulý týden nakoupila své dluhopisy v hodnotě 750 milionů dolarů (téměř 19 miliard korun), během loňského roku provedla společnost již odkup za 2,1 miliardy dolarů. Peníze společnost získala prodejem tří dolů ve Spojených státech, za které utržila přes 3 milardy dolarů.

 

Německé dluhopisy na rekordních úrovních

Výnos desetiletých neměckých dluhopisů klesl na 0,09 procenta. Platí zde základní pravidlo, že s klesajícím výnosem dluhopisů roste cena dluhopisů. Proto můžeme hovořit o nových cenových maxim německých dluhopisů.

Výnosy německých dluhopisů jsou na úrovních, na kterých se pohybovaly před květnovým výprodejem z roku 2015.


Evropská centrální banka dál uvolňuje

Evropská centrální banka ECB v minulém měsíci březnu navýšila svůj program kvantitativního uvolňování ze 60 miliard eur na 80 miliard eur (2,1 biliónu korun). Každý měsíc tak do evropské ekonomiky nalije nových 80 miliard eur, za které nakupuje vladní dluhopisy. Nejčastěji od problémových států jako jsou například Řecko nebo Španělsko.