Upravit stránku

Ministerstvo financí začalo prodávat nové Dluhopisy republiky

obrazek-k-clanku
Už potřinácté začalo Ministerstvo financí nabízet státní dluhopisy i běžným občanům. Naposledy si Češi objednali tzv. Dluhopisy republiky za 5,6 miliard korun, což je nejlepší výsledek v historii, a velký zájem je i letos. Objednávky ministerstvo přijímá až do 23. prosince.

Ministerstvo financí tentokrát nabízí investorům dva typy státních dluhopisů: protiinflační, který díky navázání výnosu na index spotřebitelských cen slibuje pokrytí rostoucí inflace, a tzv. reinvestiční s průměrným ročním výnosem 1,80 %.

Oba typy státních dluhopisů jsou upisovány na dobu šesti let. Kdyby tak současná míra inflace 4,1 % zůstala stejná až do splatnosti dluhopisů, vydělali by investoři do protiinflačního dluhopisu za sto tisíc korun celkem sedmadvacet tisíc, tedy zhruba 4,5 tisíc ročně.

Dluhopis je navíc chráněný proti poklesu cenové hladiny, a jeho úrok tak může klesnout jen na 0 %.

Přestože Dluhopisy republiky je možné nakupovat až do Vánoc, datum emise je stanoveno na 3. ledna 2022. Ke splatnosti pak dojde v roce 2028, ale každý rok v předem stanovených termínech je možné požádat o předčasné splacení.

Dluhopisy republiky můžete upisovat prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a na vybraných pobočkách České spořitelny a Československé obchodní banky.