Upravit stránku

Články

obrazek-k-clanku

Hydroponie: Budoucnost zemědělství a jediná šance lidstva, na které můžete vydělat

Do roku 2050 by na Zemi měly přibýt tři miliardy obyvatel a lidstvo by pro přežití potřebovalo zemědělskou půdu o rozloze trojnásobku celé Brazílie. Jenže čtyři pětiny půdy vhodné pro pěstování plodin už využíváme, a navíc nás straší klimatická krize, jež zemědělství v mnoha částech světa zásadně ohrožuje. Stojíme tedy před životně důležitou otázkou pro budoucí generace: Co dál?

obrazek-k-clanku

Se směnkami kvete špinavý byznys. Pozor na ně!

Hlavními důvody, proč mnoho firem stále nabízí půjčky na směnku, i proč je dlužníci stále ve velkém podepisují, jsou rychlosti a jednoduchost. A protože na rozdíl od okolních států jsou „podepisovatelé směnek“ v Česku zákonem téměř nechráněni, můžeme směnky klidně označit za jednoho z hlavních viníků stavu, kdy máme v zemi každého desátého občana v exekuci.
obrazek-k-clanku

PPF, Sazka nebo Rohlík: Nejlepší korporátní dluhopisy z pražské burzy

PPF, Sazka, ČEPS, FINEP, České dráhy, Regiojet nebo Rohlík. Největší a nejbohatší společnosti upisují své korporátní dluhopisy na Burze cenných papírů Praha, kde musí splnit nejpřísnější podmínky a mohou nabízet nízké výnosy. Jaké jsou zde aktuálně nejzajímavější? (Článek není finančním poradenstvím ani investičním doporučením.)

obrazek-k-clanku

Rizika korporátních dluhopisů: Jak můžu přijít o investované peníze?

Jistě už jste se párkrát setkali s články o tom, jak někdo investicí do korporátních dluhopisů přišel o všechny své úspory. Ano, i to je možné, ale když se budete držet té nejzákladnější rady a nikdy nebudete „dávat všechna vajíčka do jednoho košíku“ – tedy budete diverzifikovat riziko, nikdy se vám to nestane.
obrazek-k-clanku

Kde nakoupit korporátní dluhopisy bez strachu, že přijdete o všechny své úspory?

Burza cenných papírů Praha, Česká spořitelna, dluhopisové platformy nebo reklamy na internetu. Míst, kde nakoupit korporátní dluhopisy, je mnoho, ale zdaleka ne všechny vedou ke šťastné a výnosné budoucnosti. Podívejte se, kde můžete dluhopisy nakupovat v klidu, a na co si naopak dát pozor.
obrazek-k-clanku

Vyšší výnos, nebo diverzifikace rizika? Návod, kdy se rozhodnout pro fondy korporátních dluhopisů

Když necháte vydělané peníze ležet na běžném (ale dnes i spořicím) účtu, zub času z nich každý rok kousek ukousne. Při současném tempu inflace to budou minimálně 3 %. Ze sta tisíc korun vám tak za tři roky zmizí téměř 10 tisíc. Co s tím?
obrazek-k-clanku

Proč je inflace zdravá a jak s ní po covidu zacházet, aby zůstaly zdravé i naše úspory?

V mediálním prostoru platí za jednoho z největších strašáků. O inflaci se nejčastěji píše v souvislosti s tím, že každý rok vytrvale ukrajuje část z hodnoty našich peněz, a zapomíná se na to, že bez ní by žádná ekonomika nemohla vůbec fungovat. Jak se tedy před inflací chránit, abychom těžili z inflačních pozitiv a při tom netrpěli na její negativa?
kalendar-obrazek

Emisní kalendář státních dluhopisů ČR na rok 2020

Ministerstvo financí zveřejňuje emise státních dluhopisů každý měsíc. Níže budeme v průběhu roku aktualizovat předhledný emisní kalendář střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na rok 2020.
obrazek-k-clanku

K čemu je ručitelské prohlášení a jak ho uplatnit?

Ručitelské prohlášení je jednou z nejběžnějších a mezi investory nejoblíbenějších forem dodatečného zajištění dluhopisů. Jeho podpisem se totiž ručitel jednoduše zavazuje k tomu, že pokud emitent z nějakého důvodu nezvládne včas splatit své závazky (ať už jistinu nebo úroky dluhopisů), splatí je za něj.
obrazek-k-clanku

Za vybydlené centrum ani růst cen bytů nemůže jen Airbnb, říká Pavel Prachař

V centru Prahy už se svou manželkou krátkodobě pronajímá pět bytů, ale chce jich mít dvojnásobek. Pavel Prachař se v rozhovoru pro Dluhopisy.cz rozpovídal o tom, jak takový byznys vlastně funguje a že rozjet se dá i bez kapitálu, nebo o problémech, které za Airbnb vidí politici a veřejnost. „Kdyby se všechny byty, které jsou nyní pronajímány přes Airbnb, vrhly na trh dlouhodobých nájmů, podle mě by se nic zásadního nestalo“, říká.
kalendar-obrazek

Emisní kalendář státních dluhopisů ČR na rok 2019

Ministerstvo financí zveřejňuje emise státních dluhopisů každý měsíc. Níže budeme v průběhu roku aktualizovat předhledný emisní kalendář střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na rok 2019.
obrazek-k-clanku

Zerobond: Co je to diskontovaný dluhopis a kdy a proč se používá?

Dluhopis s nulovým kuponem, diskontovaný dluhopis nebo jednoduše Zero bond. Všechna tato synonyma označují typ cenného papíru, který si získal největší oblibu mezi developery. Čím je specifický?
obrazek-k-clanku

5 důležitých důvodů, proč byste vždy měli číst emisní podmínky

Dokumenty, jež ve svém názvu nesou slovo „podmínky“, zásadně nečteme. Jsou psané složitým právnickým jazykem, z kterého nás akorát bolí hlava, mívají několik (desítek) nekonečných stran a internet je plný daleko zábavnějších věcí, než je nudná četba. Tak proč bychom měli ztrácet náš drahocenný čas čtením emisních podmínek?
kalendar-obrazek

Emisní kalendář státních dluhopisů ČR na rok 2018

Ministerstvo financí zveřejňuje emise státních dluhopisů každý měsíc. Níže budeme v průběhu roku aktualizovat předhledný emisní kalendář střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na rok 2018.
obrazek-k-clanku

Po Dubaji se chystá do USA. Musíme myslet globálně, říká zakladatel Tepfactoru

Chtěl zkusit, co viděl v televizní soutěži, ale nikde to nenašel, tak si to postavil sám. Dnes k němu chodí 30 tisíc lidí ročně a jeho sen se změnil v zaměstnání. „Dneska už Tepfactor zvládneme postavit do půl roku kdekoli na světě,“ říká Tomáš Chroust, zakladatel dobrodružného herního konceptu, který už se díky dluhopisům rozšiřuje do Dubaje, Polska a dalších zemí. Expanze za pomoci dluhopisů je pro něj jednou z možností, jak růst urychlit. Z jeho 24milionové emise zbývají poslední 3 miliony.
obrazek-k-clanku

Brouci na talíři v Národní technické knihovně, co budeme jíst?

V úterý 19. června se v Národní technické knihovně konala pod záštitou Ministerstva zemědělství Mezinárodní konference o nových potravinách. Ústředním tématem bylo pronikání hmyzu do našeho jídelníčku a výhody i nevýhody jeho chovu a konzumace, o nichž zde povyprávěly osoby nejpovolanější. Na následném rautu nechyběli cvrčci, sarančata ani křupavé larvy potemníků, připravené společností Brouk na talíři.
obrazek-k-clanku

Sanatorium Sammati budou využívat hlavně Němci, otevře se po Vánocích

Dvanáct let podnikal v Itálii, kde dělal průmyslové elektrorozvody, než se kvůli manželce přestěhoval do Česka. Dnes má v Praze firmu na instalaci rozvodů elektřiny a vzduchotechniky, obchod s elektronikou a se dvěma společníky ještě firmu na hotelový management. S pomocí dluhopisů chce Marco Caccialanza financovat instalaci rozvodů ve vznikajícím sanatoriu Sammati, na jehož stavbu zároveň dohlíží a které bude po dokončení provozovat.
kalendar-obrazek

Emisní kalendář státních dluhopisů ČR na rok 2017

Ministerstvo financí zveřejňuje emise státních dluhopisů každý měsíc. Níže budeme v průběhu roku aktualizovat předhledný emisní kalendář střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na rok 2017.

V obchodě s brýlemi viděl rezervy, tak založil vlastní optiku

Svou první optiku otevřel v roce 2013 v Opavě, kde viděl největší potenciál ve vylepšení zákaznického servisu. „Ze Zlína jsem byl zvyklý na příjemný a usměvavý personál, ale Opava, jakkoli je to krásné město, mi v tomto ohledu přišla dost chladná,“ říká zakladatel maloobchodní sítě OPTI Josef Štefka. Po Opavě otevřel další prodejny v Ostravě a ve Zlíně a nyní se s pomocí dluhopisů chystá překročit hranice Moravy a svou vlídnou obsluhou zaplavit celou republiku.

Andrejův tarif aneb co dělají KRC partners?

Ne každému je asi jasné, co si má představit pod pojmem „optimalizování nákupních procesů firem“, a proto jsme se rozhodli přijít s tímto článkem, ve kterém se pokusíme přiblížit aktivity společnosti KRC partners na konkrétních příkladech. Zřejmě každý už slyšel o levných hlasových a datových tarifech zaměstnanců Ministerstva financí, kteří za používání svého mobilu zaplatí T-mobilu desetkrát méně než obyčejní smrtelníci. Jak se to stane?