Upravit stránku

Kovanda: Inflace může být až 16 procent!

obrazek-k-clanku
Česká národní banka dnes dle očekávání ekonomů zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 5 procent. Tak vysoko byla naposledy v roce 2001.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

„ČNB zvýšením základní sazby na nejvyšší úroveň za posledních více než dvacet let bojuje s nově vyhlíženou inflační vlnou, způsobenou válkou na Ukrajině a souvisejícími sankcemi Západu a odvetnými kroky Ruska,“ komentoval zvýšení sazeb hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Kovanda inflaci označil za „válečnou“ a sčítá ji s pandemickou inflací, která už sama o sobě atakovala dvoucifernou úroveň. V některých měsících letošního roku se podle něj může navzdory zvýšení sazeb dostat dokonce až šestnáctiprocentní úroveň.

„Celoročně bude inflace činit 12 až 13 procent, což při očekávaném růstu mezd pouze o pět až šest procent znamená největší propad kupní síly obyvatelstva od 90. let,“ říká Kovanda.

V součtu s klesajícími akciovými trhy, zrušenými protiinflačníi státními dluhopisy a zdražujícími hypotékami, jejichž sazby překročily 5 procent, už nelze v souvislosti s investováním hovořit o „porážení inflace“.

Úkolem každého investora je teď především minimalizování ztrát a tam korporátní dluhopisy s výnosy kolem 10 procent stále vycházejí (vedle realitních fondů) jako jedna z nejlepších voleb.