Upravit stránku

Zasedání bankovní rady ČNB - únor 2016

Vyrovnaná a stabilní měnová politka státu je důležitá i pro podnikatele, kteří využívají pro financování svých projektů emise podnikových dluhopisů. Proto přinášíme nejdůležitější informace ze zasedání bankovní rady ČNB ze dne 4.2.2016.

Úrokové sazby zůstávají na technické nule

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Konkrétní výše jednotlivých úrokových sazeb zůstátá i pro další období na těchto hodnotách:

  • dvoutýdenní repo sazba - 0,05 %,
  • diskontní sazba - 0,05 %,
  • lombardní sazba - 0,25 %.

Intervence až do první poloviny roku 2017

Dalším očekávaným rozhodnutím je využívání devizového kurzu, pro uvolňování měnových podmínek i v dalším období. Bankovní rada tak potvrdila závazek udržet na devizovém trhu kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.

Uvedený kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úroveň, kterou už by nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Pokud se kurz vzdálí hladině 27 CZK/EUR na slabší straně, nechává ČNB kurz koruny pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu. Guvernér ČNB Miroslav Singer dále uvedl, že Centrální banka je připravena k „neomezeným“ prodejům koruny na trhu.

Mírné snížení prognózy růstu HDP

Bez povšimnutí by neměla zůstat ani informace o tom, že ČNB snížila svou prognózu z předchozího období. Aktuální odhad růstu HDP pro letošní rok je 2,7 % (původní odhad byl 2,8 %). Připomeňme, že v roce 2015 rostlo HDP české ekonomiky o 4,7%.