Upravit stránku

Miliardář Karel Komárek vydává dluhopisy za 30 miliard

obrazek-k-clanku

Loterijní společnost Allwyn (dříve Sazka Group), kterou ovládá Karel Komárek, plánuje vydat dluhopisy v hodnotě až 1,3 miliardy eur, tedy přes 30 miliard korun.

Původem česká společnost Allwyn miliardáře Karla Komárka, pod kterou v Česku spadá Sazka a která provozuje výherní loterie v Evropě i Spojených státech, chystá emisi dluhopisů.

Její britská dceřiná společnost Allwyn Entertainment Financing zahájila nabídku eurových i dolarových dluhopisů s pohyblivou úrokovou sazbou v celkovém objemu 1,3 miliardy eur (30,5 miliardy korun). Peníze si tak Allwyn nebude půjčovat levně, v eurozóně se očekává zvednutí sazeb na úroveň 3,75 procenta.

„Už vydané bondy Allwynu s pohyblivou úrokovou sazbou se splatností v roce 2028 nesou asi sedm procent, očekával bych proto u nové emise zhruba podobnou výnosnost,“ komentuje nákladnost emise portfolio manažera Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Tady se projevuje, že i tak velké a solventní společnosti, jako je Allwyn českého miliardáře, nemusejí často dosáhnout na ty nejlepší podmínky. Pro řadu investorů (či bank) totiž loterijní byznys nesplňuje kritéria udržitelného investování, a tak musí vzít za vděk „vyššímu“ úroku. Dluhopisy s pohyblivou sazbou však mohou v budoucnu zlevnit – pokud centrální banky v USA a Evropě sníží saby.

Účel emise firma nechce blíže komentovat, ale podle dostupných informací dluhopisy poslouží nejspíš ke splacení dosavadních závazků. Například dluhopisů v objemu 300 milionů eur splatných v roce 2024 nebo revolvingového úvěru na 180 milionů eur.

Zdroj: SeznamZprávy