Upravit stránku

Investiční knihy, které vám doopravdy vydělají peníze

obrazek-k-clanku

Knih, které vám poradí, jak vydělat peníze, jsou tisíce. Ale těch, které vám je rovnou vydělají, už je opravdu jen velmi málo. Kde je najdete?

Investiční knihy aktuálně najdete třeba v nabídce nakladatelství Leda, které právě spouští novou edici DCCC. V rámci této edice Leda během následujících patnácti měsíců vydá celkem třicet knižních titulů po 800 kusech.

Kupní cena každé knihy bude 800 korun, přičemž k vybraným titulům budou vydány pamětní grafické listy a k dispozici budou i různé upomínkové předměty.

Promyšlený výběr titulů, jako jsou Hovory s TGM od Karla Čapka, Pygmalion legendárního irského dramatika George Bernarda Shawa nebo Stříbrný vítr slavného „buřiče“ Fráni Šrámka, v kombinaci s jedinečnou grafickou úpravou a originálním číslováním zajišťují, že jejich cena v čase poroste.

Božská komedie se prodává za sedminásobek proti roku 2016

Třeba slavná Danteho Božská komedie v překladu Josefa Škvoreckého z roku 2013 (dotisk 2016) se jako nová prodávala za 299 korun a dnes ji na Knihobotu můžete koupit za 2 194 korun – tedy za sedminásobek.

Podle zakladatele nakladatelství ale „raritní knihy obvykle zvyšují svou cenu asi dvojnásobně po dvou letech,“ což by znamenalo, že z 800 korun budete mít za dva roky 1 600 korun a zhodnocení 50 % p. a.

Investiční pravidlo číslo jedna sice říká, že byste své prostředky měli diverzifikovat – tedy nakoupit více typů „aktiv“ –, ale kdybyste pořídili všech třicet titulů za 24 tisíc korun, už by to vypadalo zajímavě i v absolutních hodnotách.

A ještě o dost lepší by to bylo, kdybyste k investici využili zvýhodněného předplatného a všechny knihy s ním pořídili za polovinu. Pak byste těch 48 tisíc korun za dva roky udělali jen z 12 tisíc, a to už je pohádkových 200 % p. a.

Reknihy a Knihobot aneb Jak je to s likviditou?

Že pro své knihy najdete za tyto ceny kupce okamžitě, vám samozřejmě nikdo nezaručí. Knihy jsou bezesporu méně likvidní než akcie nebo bitcoin, ale s rozmachem služeb, jako jsou Reknihy nebo Knihobot, je to s nimi o dost snazší než kdy dřív.

Data o průměrné době, za kterou tam knihy prodáte, tyto služby sice nezveřejňují, ale u obyčejných knih jsou to řádově dny až nižší jednotky týdnů.

U raritnějších a dražších kousků to bude samozřejmě déle, ale vzhledem k tomu, jak málo je 800 kusů, se nejspíš nemusíte bát, že byste sběratele, kteří propásli svou první šanci, nenašli.

Pokud se ale chcete vyhnout spekulacím, můžete si pořídit jen dluhopisy nakladatelství Leda, které vám až do léta 2025 budou vydělávat 9 % ročně. 

Ale můžete klidně obě aktiva zkombinovat. To je přece ta diverzifikace.