Upravit stránku

Tomáš Čupr navýší svůj podíl v Rohlíku. Kolik se prodalo Dluhopisů Republiky?

obrazek-k-novince
Otec Slevomatu a Rohlíku Tomáš Čupr věří v budoucnost e-commerce a chce navýšit svůj podíl v největším českém e-shopu s potravinami. S pomocí dluhopisů plánuje ze svých 55 procent udělat 70. Ministryni financí Schillerovou zase potěšil zájem občanů o státní dluhopisy. Dluhopisů Republiky se prodalo za více než 3 miliardy korun.

Čupr vydá dluhopisy na navýšení podílu v Rohlíku

Zakladatel a hlavní akcionář největšího českého e-shopu s potravinami Rohlík.cz Tomáš Čupr vydá dluhopisy ve výši 777 milionů korun na navýšení svého podílu v Rohlíku (současně 55 procent) a na jeho expanzi.

Společnost už několik let nezveřejňuje účetní závěrku, tedy údaje o svém hospodaření, ve Sbírce listin, ale loni se podle zveřejněných informací poprvé od svého založení v roce 2014 přehoupla do provozního zisku. A to ve výši 25 milionů korun při obratu 2,5 miliardy. „V tomto roce cílíme na hranici pěti miliard korun obratu a byl bych zklamaný, kdybychom na úrovni provozního zisku EBITDA nepřekonali 100 milionů korun,“ nechal se slyšet Čupr.

Dluhopisy spojené s Rohlíkem formálně vydává Čuprova společnost Rohlik.cz Finance a s emisí jí pomáhá J&T Banka. Pomocí získaného kapitálu chce Čupr doplatit své nedávné navýšení podílu ve firmě a ideálně získat dalších 15 procent.

Zdroj: Hospodářské noviny

Dluhopisů Republiky se prodalo za 3 miliardy korun

V první emisi Dluhopisu Republiky si lidé objednali cenné papíry za 3,07 miliardy korun. Pokud budou všechny žádosti o úpis uhrazeny (do středy), zvýší se podíl spořicích státních dluhopisů na celkovém státním dluhu o 60 procent.

„Zájem občanů nás potěšil. Občané tím vlastně potvrdili to, co již dříve deklarovaly ratingové agentury, že Český stát je důvěryhodným partnerem,” uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Podle analytiků jsou státní dluhopisy velmi bezpečnou investicí, ale jejich výnos považují za relativně nízký - v průměru je to 2,1 procenta, takže sotva pokryje inflaci.

Podle Tomáše Pfeilera ze společnosti Cyrrus emise skončila úspěchem, ale „mnohem zajímavějšího výnosu lze dosáhnout investicemi do korporátních dluhopisů, kde sice do hry vstupuje kreditní riziko, ale investor může najít i emitenty, jejichž bezpečnost je srovnatelná se státními cennými papíry.”

Zdroj: Novinky