Upravit stránku

Český výrobce zdravé výživy dobývá svět, expanzi mu umožnily dluhopisy

obrazek-k-novince
Zdravá výživa zažívá nevídaný boom. Snaha stravovat se zdravě bez přidávaných chemických látek, jako jsou stabilizátory, emulgátory, konzervanty a barviva, sílí na všech kontinentech. Tohoto trendu využila i moravská firma Mesaverde. Z Domažlic u Přerova se jí podařilo úspěšně expandovat na zahraniční trhy včetně čínského.

„Dluhopisy jsou v současné době hodně populárním způsobem, jak mohou malé firmy získat peníze na rozvoj. V porovnání se státními dluhopisy nabízejí investorům vyšší výnosy. Tento model financování se nám velmi dobře osvědčil,“ říká Miroslav Borkovec.

V roce 2012 přišla jeho firma na trh s Obezinem, prvním bezlepkovým přírodním produktem na hubnutí, který pro své složení a účinky zaznamenal velký úspěch. V roce 2015 uvedla produkty Zdravé snídaně®, prodeje překonaly všechna očekávání a každým rokem dále rostou.

V současné době vyváží Mesaverde do USA, Německa, Polska, Maďarska, Izraele, Chile, Filipín, do balkánských zemí, do Číny a jednají i o distribuci v jedné jihoamerické zemi. „Vstup na čínský trh nebyl jednoduchý. Několik let jsme budovali osobní vazby a dnes můžeme říci, že jsme na něm úspěšně etablovaní,“ dodává Borkovec.

Firma, která chce vyrábět bezlepkové produkty, musí splnit řadu přísných kritérií. V některých ohledech jsou čínské předpisy dokonce přísnější než EU. Mesaverde musela pořídit speciální mlýn, na kterém se melou pouze ovesné vločky, aby produkty byly čistě bezlepkové, a lyofilizátor pro šetrnější vysoušení ovoce a zeleniny mrazem. Mesaverde dnes vlastní i řadu patentů týkajících se moderního jednoduchého balení jídla a nápojů.

Zdroj: Aktuálně.cz