Upravit stránku

Vítkova CPI si půjčila v Londýně a zelené dluhopisy pokořily 100 miliard dolarů

logo DEK
Realitní skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka prodala v Londýně eurové dluhopisy za 600 milionů eur a naznačila, že opouští český dluhopisový trh a do budoucna se chce obracet hlavně na velké mezinárodní investory od Londýna přes Curych až po Tokio. Celosvětový objem zelených dluhopisů emitovaných v roce 2018 v říjnu překročil hranici 100 miliard dolarů.

Vítkova CPI prodala dluhopisy za 600 milionů eur

Realitní skupina CPI Property Group českého miliardáře Radovana Vítka vydala v Londýně už několikátou emisi eurových dluhopisů v celkovém objemu 600 milionů eur (15,6 miliardy korun).

Zájem o dluhopisy byl podle generálního ředitele skupiny Němečka více než trojnásobný, a proto se prodaný objem musel navýšit oproti původně plánovaným 500 milionům eur.

Roční úrok dluhopisů v aukci klesl až na 1,45 procenta, což je historicky nejnižší hranici, za kterou si kdy Vítkova firma s pomocí dluhopisů půjčila. Účelem této emise je přefinancování starších korunových obligací, které společnosti ušetří desítky milionů eur ročně na úrocích.

Prodej uskutečněný v Londýně je také signálem, že Vítkova skupina opouští český dluhopisový trh a do budoucna se chce obracet hlavně na velké mezinárodní investory od Londýna přes Curych až po Tokio.

Zdroj: Hospodářské noviny

Zelené dluhopisy pokořily hranici 100 miliard dolarů

Už druhý rok po sobě překročil objem celosvětově emitovaných dluhopisů hranici 100 miliard dolarů. Loni státy, územní celky, nadnárodní instituce a korporace prodaly zelené dluhopisy za více než 150 miliard dolarů.

Letos měla podle odhadů mezinárodní organizace Climate Bonds Initiative celková částka dosáhnout až čtvrt bilionu dolarů, ale už nyní je téměř jisté, že se tak nestane.

Stále se však jedná o velký úspěch, potvrzující slova Remyho Brianda o tom, že roste počet investorů, které zajímá nejen, kolik jim jejich peníze vydělají, ale také, na co budou použity. Pro porovnání, v roce 2014 činil celosvětový objem zelených dluhopisů pouze 37 miliard dolarů.

A co jsou vlastně zelené dluhopisy zač? Jde o tematické dluhopisy, jejichž výnosy jsou investovány do projektů na zlepšení životního prostředí. Typicky výstavby větrných nebo solárních parků, výroba ekologických paliv a zalesňování krajiny.

Zdroj: CleanTechnica.com