Upravit stránku

Ministerstvo financí plánuje dluhopisy pro občany a Řecko se vrací na finanční trhy

obrazek-k-novince
Ministerstvo financí České republiky přemýšlí o znovuzavedení dluhopisů pro své občany, kteří z minulých emisí drží ve státních cenných papírech ještě zhruba 21 miliard korun. Na finanční trhy se také vrací Řecko, jež už se vzpamatovává z krize, a o jeho státní dluhopisy je obrovský zájem. Sedmileté cenné papíry nyní prodalo za tři miliardy eur. S velkým úspěchem se setkala také dolarová emise státních dluhopisů Egypta.

Ministerstvo financí plánuje dluhopisy pro občany

Ministerstvo financí po čtyřech letech znovu zkoumá možnosti vydání spořicích státních dluhopisů pro občany. Ti měli ke konci minulého roku v dluhopisech z předcházejících emisí ještě kolem 21 miliard korun.

Důvod, proč stát vydává dluhopisy, je stejný, jako když dluhopisy emituje jakákoli firma, která potřebuje finanční hotovost za příznivějších podmínek, než kdyby si půjčovala někde jinde. Podle Jakuba Vintrlíka z tiskového oddělení ministerstva financí však dluhopisy nemají být významnou složkou krytí potřeby státního financování.

Do spořicích státních dluhopisů je většinou možné investovat libovolnou částku. V minulých emisích bylo však nutné pořídit si alespoň tisíc dluhopisů v celkové jmenovité hodnotě tisíc korun.

Ministerstvo vydává dluhopisy pravidelně a od roku 2012 s jejich pomocí získalo do státního rozpočtu miliardy korun. Jejich výnosy pro občany však nejsou příliš zajímavé, v současné době se pohybují průměrně okolo 2 %.

Zdroj: Novinky.cz

O státní dluhopisy Řecka byl obrovský zájem

Řecko získalo prodejem státních dluhopisů tři miliardy eur (76 miliard korun). Emise sedmiletých dluhopisů vzbudila navzdory nynější vrtkavosti na světových finančních trzích velký zájem investorů. Poptávka byla dvojnásobná.

Pro zadlužené Řecko to představuje další krok k získání finanční nezávislosti a k srpnovému opuštění mezinárodního záchranného programu. V současnosti prochází již třetím, z něhož během tří let do letošního srpna obdrží až 86 miliard eur (2,2 bilionu korun). Čtvrtý záchranný program by již podle eurokomisaře pro hospodářské a finanční záležitosti Pierra Moscovici nemělo potřebovat.

„Prokázali jsme, že nejenže dokážeme získat peníze na trhu, ale že to dokážeme i za podmínek, které nejsou ideální,“ uvedl řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos s odkazem na zmíněnou nestálost na světových trzích.

Kromě Řecka v posledních dnech vydala státní dluhopisy také Austrálie či Egypt, který se po čtyřmiliardové dolarové emisi chystá k prodeji více než miliardy eur. Ten by se měl uskutečnit v dubnu.

Zdroj: E15, Bloomberg