Upravit stránku

Rakousko vydalo stoleté dluhopisy, Zoot upsal celou emisi za měsíc

Rakousko je první zemí eurozóny, která nabídla stoleté dluhopisy ve veřejné aukci, a největší český e-shop s módou Zoot upsal 150milionovou emisi dluhopisů za měsíc.

Rakousko vydalo stoleté dluhopisy

Rakousko se rozhodlo využít historicky nejnižších úrokových sazeb a levně si zafinancovat svou budoucnost. Náš jižní soused nabídl investorům dluhopisy splatné až za sto let a poptávka byla, vzhledem k nízkým úrokovým sazbám v eurozóně, extrémní.

Rakousko se tak stalo první zemí eurozóny, která nabídla stoleté dluhopisy ve veřejné aukci, dosud k tomu přistoupilo pouze Irsko a Belgie, které však dluhopisy nabízely v uzavřených nabídkách. Poptávka po dluhopisech převýšila nabídku více než třikrát, prodalo se jich za téměř sto miliard korun, a vnoučatům investorům budou až do září roku 2117 vynášet 2,1 % ročně. Mimo to Rakousko prodalo také čtyři miliardy eur v pětiletých dluhopisech se záporným výnosem 0,2 %.

Zdroj: Hospodářské noviny

 

Zoot za měsíc upsal 150 milionů

Největší český retailový e-shop s módou Zoot.cz upsal dluhopisy v celkovém objemu 150 milionů korun během jednoho měsíce. Čtyřleté dluhopisy vynesou investorům každý rok 6,50 % a poptávka po nich byla podle společnosti vyšší než nabídka.

„Díky dnešní příznivé situaci na kapitálových trzích a obecně růstu ekonomiky jsme se přesvědčili o tom, že pro digitální firmy jako Zoot jsou možné i jiné varianty financování než navýšením vlastního kapitálu,“ uvedl finanční ředitel Petr Ladžov a potvrdil tak vzrůstající popularitu dluhopisů. Nejednalo se ale o první emisi dluhopisů této firmy. Již loni Zoot nabídl investorům dluhopisy za celkem 80 milionů korun formou privátní nabídky a ověřil si zájem investorů.

Zdroj: E15