Upravit stránku

Rekordní splátka ministerstva financí a zelené dluhopisy Singapuru

Ministerstvo financí splatilo rekordní jednorázovou splátku dluhopisů z roku 2007. Podle serveru E15 mu šel na ruku blížící se konec devizových intervencí ČNB, protože spekulanti sázející na posílení koruny byli ochotni půjčit Česku za rekordně nízký úrok. Desetiletá půjčka vyšla během února na osminu úroku z roku 2007, a díky tomu mohlo Ministerstvo dluhopisy najednou splatit. Jeden z nejbohatších států světa se přidal k emitentům zelených dluhopisů a po Polsku a Francii vrhl na trh téměř dvoumiliardovou zelenou emisi. Tamní vláda navíc přichází se zajímavým nástrojem, jak je do budoucna ještě více podpořit.

Ministerstvo financí splatilo rekordních 90 miliard

Ministerstvo financí v úterý splatilo státní dluhopisy za téměř 90 miliard korun, které prodalo na finančních trzích před vypuknutím finanční krize v dubnu 2007. Podle jeho vyjádření jde o rekordní jednorázovou splátku dluhopisů.

Dluhopisy byly úročeny čtyřmi procenty ročně a roční náklady Minsiterstva na ně činily 3,9 miliardy korun. Během prvního čtvrtletí si ale půjčilo na trzích zhruba 110 miliard korun s průměrným úrokem 0,17%, když využilo tlaku spekulantů v očekávání konce intervencí ČNB. Ty nakonec centrální banka ukončila minulý týden. Letos ministerstvo čekají splátky dluhopisů a pokladničních poukázek za zhruba 170 miliard korun.

Zdroj: České noviny

Singapur prodal zelené dluhopisy za 1,8 miliardy

Jeden z nejbohatších států světa se přidal k emitentům zelených dluhopisů. První zelená emise v historii Singapuru v celkovém objemu 100 milionů singapurských dolarů (1,8 miliard korun) investorům vynese 1,98%.

Singapurská vláda přišla s nástrojem na podporu emisí zelených dluhopisů. Firmám, které vydají zelenou emisi v minimálním objemu 200 milionů singapurských dolarů, od června uhradí náklady spojené s emisí až do výše 100 tisíc dolarů. V následujících letech se pak ze Singapuru s přihlédnutím k faktu, že se zavázal ke snížení emisí uhlíku ve vzduchu, jistě dočkáme dalších obdobných projektů.

Zdroj: Nasdaq