Upravit stránku

Výnosy státních dluhopisů vzrostou a luxusní automobilka chystá emisi

Intervencím ČNB je konec. Výnosy českých státních dluhopisů mírně vzrostou, ale nepůjde o žádná závratná čísla. Britská luxusní automobilka Aston Martin, jejíž vozy výhradně využívá například James Bond, plánuje velkou emisi dluhopisů na refinancování investic do obměny portfolia z let minulých. V přepočtu by mělo jít o 17 miliard korun.

Výnosy státních dluhopisů nepatrně vzrostou

Analytici odhadují, že po ukončení měnových intervencí ČNB porostou výnosy českých státních dluhopisů s kratší dobou splatnosti. ČNB dnes po čtyřech letech kurz uvolnila a koruna by dle odhadů měla do prosince posílit až na 26 korun za jedno euro.

Dluhopisy nakupují zahraniční investoři s vidinou zisku na změně kurzu po konci intervencí. Záporné výnosy dluhopisů, kdy investoři platili státu za to, že mu půjčili, by ale měly přestat a dluhopisy se tak stanou neatraktivními, což by mělo vyvážit právě zvýšení jejich výnosů. Rozhodně se však nebude jednat o žádný velký růst.

Zahraniční investoři drží dluhopisy za 602 miliard korun z celkových 1,433 bilionu. Celkově má stát ke konci února vydané dluhopisy za 1,647 bilionu korun.

Zdroj: Eurozprávy

 

Aston Martin vydá dluhopisy za 17 miliard korun

Britská automobilka Aston Martin proslulá svými sportovními vozy vydá dluhopisy za 530 milionů liber (17 miliard korun). Doposud společnost získávala kapitál například vydáváním preferenčních akcií, ale nyní chce zaujmout širší spektrum investorů.

Společnost v minulosti investovala veškerý kapitál na obměnu celého portfolia a nyní potřebuje refinancovat. S dluhopisy přichází ve chvíli, kdy po nich v oboru výrazně roste poptávka. Oproti loňskému roku více než dvojnásobně. Společnost Moody's s oznámením o vydání dluhopisů zlepšila rating společnosti a doporučila je jako investiční příležitost.

A plány do budoucna? Nejprve chce Aston zákazníkům představit luxusní SUV DBX a příští rok pak elektrickou verzi svého sedanu Rapide.

Zdroj: E15