Upravit stránku

Kuvajt a Indonésie vydaly a prodaly dluhopisy za miliardy dolarů

Vedle největších a nejúspěšnějších korporací přistoupil k emisi dluhopisů i jeden z nejbohatších států světa. Kuvajt nabídl investorům dvousetmiliardovou emisi dluhopisů, a ti si mohli ruce utrhat, aby jim ropná velmoc z Perského zálivu s ratingem AA zhodnotila jejich peníze třemi procenty. K další emisi totiž Kuvajt může přistoupit až za několik let.
To o indonéské cenné papíry takový zájem nebyl, přestože vynáší podstatně více.

Kuvajt emitoval 200 miliard, prodal by i bilion

Pátý nejbohatší stát světa (podle HDP na obyvatele, který v Kuvajtu činí 71 tisíc dolarů) v pondělí 16. března prodal dluhopisy za 8 miliard dolarů (200 miliard korun), přičemž zájem o ně byl téměř čtyřnásobný.

Kuvajt nabízel své cenné papíry ve dvou tranších. Pětileté dluhopisy v celkovém objemu 3,5 miliardy dolarů (90 miliard korun) s úrokem 2,88% a desetileté v objemu 4,5 miliardy dolarů (110 miliard korun) s úrokem 3,62% patří vedle dluhopisů Kataru a Abú Zabí k nejbezpečnějším v regionu. Původně Kuvajt plánoval objem emise ještě o 2 miliardy dolarů větší, ale díky rostoucí ceně ropy v posledních měsících nakonec potřeboval jen 8 miliard.

Zdroj: Arabian Business

O dluhopisy Indonésie nebyl takový zájem

11,35 trilionů. Za tolik rupií prodala Indonésie v úterý 14. března státní dluhopisy a státní pokladniční poukázky. V přepočtu na koruny se jedná o více než 21 miliard, ale očekávání indonéského ministerstva financí se upínala ještě o něco výše – k patnácti trilionům (25 miliard korun).

Pokladniční poukázky (státní dluhopisy se splatností do jednoho roku) nesou úrok 5,11% a 6,01% a jsou splatné v červnu roku 2017, respektive v březnu 2018. Státní dluhopisy splatné v květnu 2022, o které byl dokonce čtyřnásobný zájem, jsou úročeny 7,23%, v srpnu 2032 7,79% a v květnu 2036 pak 8,02%. Celkový zájem o aukci byl ale zhruba o třetinu nižší než o poslední únorovou.

Zdroj: Kitco