Upravit stránku

FINEP emituje za 200 milionů korun, CSG za 1,5 miliardy a Ford za dvojnásobek, dolarů

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových novinek z domova i ze zahraniční, které se udály první prosincový týden roku 2016. FINEP chce 200 milionů, Czechoslovak Group půldruhé miliardy a Ford dvojnásobek, ale v dolarech. ECB překvapila a prodloužila program podpory hospodářského rozvoje zemí eurozóny do konce roku 2017.


Czechoslovak Group vydal dluhopisy, budou nové Avie?

Holding Czechoslovak Group Jaroslava Strnada zastřešující společnosti obranného a civilního průmyslu vydal emisi dluhopisů s pohyblivým výnosem v celkovém objemu 1,5 miliardy korun se splatností v prosinci roku 2021. Ze jmenovité hodnoty 3 miliony korun je patrné, že nebudou dostupné pro drobné investory. Datum emise bylo stanoveno na 16. prosince.

„Cílem emise je zejména posílit kapitál skupiny pro další investice do průmyslových kapacit,“ uvedl mluvčí holdingu Andrej Čírtek. Czechoslovak Group drží většinové podíly v automobilce Tatra Trucks, výrobci hodinek Prim společnosti Elton hodinářská, podniku na vývoj a výrobu speciálních vozidel Excalibur Army či celosvětovém producentovi brzdových systémů pro kolejová vozidla Dako-CZ.

Celkový součet tržeb společností holdingu a společností kontrolovaných Strnadem byl loni 13,6 miliardy korun a zisk před zdaněním pak činil půl druhé miliardy. Aktuálně holding připravuje obnovení výroby užitkových automobilů Avia.

Zdroj: České novinyFINEP emitoval dluhopisy, chystá něco velkého?

Emisí dluhopisů s pevným ročním výnosem 3,75% v celkovém předpokládaném objemu 201 milionů korun vstupuje na český kapitálový trh společnost FINEP. Jmenovitá hodnota každého dluhopisu je 3 miliony korun, takže stejně jako v případě Czechoslovak Group se nejedná o dluhopisy pro malé investory. Emitentem bude společnost FINEP BARRANDOV ZÁPAD k.s

Manažer emise (opět) UniCredit Bank bude dluhopisy nabízet profesionálním investorům a vybraným retailovým zákazníkům. Dluhopisy budou vydány jako zaknihované cenné papíry v Centrálním depozitáři cenných papírů a po schválení prospektu se předpokládá jejich přijetí k obchodování na pražské Burze. Datum emise bylo stanoveno na 19. prosince, ale jejich úpis probíhá již od 6. Splatné budou v červnu roku 2020.

Prostředky z emise využije FINEP podle jeho finančního ředitele Štěpána Havlase na „investice do nových rozvojových projektů skupiny FINEP v nejbližším období“. FINEP je součástí největší developerské skupiny v České republice FINEP HOLDING se základním jměním 4 miliardy korun.

Zdroj: Investujeme


Ford pojede na dluhopisy

V úterý 6. prosince oznámila americká automobilka Ford, že plánuje využít příznivých podmínek na úvěrovém trhu a prostřednictvím dlouhodobého dluhového financování získat necelé tři miliardy dolarů (70 miliard korun). Prý chce mít dostatek prostředků pro investice zejména do pokročilých technologií. Hned druhý den tak akcie Fordu vystřelily o necelé procento (0,96%) vzhůru.

Zájem o dluhopisy druhé největší automobilky v Americe byl obrovský. Desetiletých dluhopisů s úrokem 4,35% se prodalo za půldruhé miliardy dolarů, a protože podobně nízké úrokové sazby se prý nemusí hodně dlouho opakovat, přistoupil Ford i k emisi třicetiletých dluhopisů s úrokem 5,39%, kterých prodal za zbývající 1,3 miliardy dolarů. Zájem o obě emise byl prý dokonce více než trojnásobný.

Ford potřebuje zafinancovat transformaci, v rámci které slíbil vyslat do ulic na 100 tisíc robotických taxi bez volantů a pedálů do pěti let. Do roku 2020 chce také, aby 40% jeho výroby tvořily elektromobily, a rozjet chce také sdílená kola a službu pro lidi dojíždějící do San Franciska za prací.

Zdroj: Bloomberg

ECB bude kupovat dluhopisy až do konce roku 2017

ECB podporuje ekonomiku eurozóny nákupy dluhopisů za 80 miliard eur měsíčně. Program tzv. kvantitativního uvolňování měl skončit už v březnu 2017. Analytici sice očekávali jeho prodloužení, ale jen do září téhož roku. ECB ale 8. prosince rozhodla, že v programu bude pokračovat až do konce roku 2017 s tím, že od dubna sníží objem nákupu na 60 miliard eur měsíčně.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče díky tomu mohou intervence ČNB trvat déle než do poloviny roku 2017. K prodloužení programu došlo i přesto, že se ekonomika eurozóny zrychlila, inflace vzrostla a nezaměstnanost snížila. ECB v tiskovém prohlášení uvedla, že v případě zhoršení výhledu inflace či situace na finančních trzích objem měsíčních nákupů znovu navýší.

Program zahájila ECB v březnu 2015. Původně měl skončit letos v září, ale loni v prosinci jej ECB prodloužila do konce března 2017. V té době už se bude účet za nakoupená aktiva blížit 1,75 bilionu eur a na konci příštího roku dosáhne 2,3 bilionu eur.

Zdroj: Aktuálně.cz