Upravit stránku

Konec vysokých výnosů. Banky snižují úroky na spořicích účtech, přidají se i emitenti dluhopisů

obrazek-k-clanku

Dobrá zpráva pro zájemce o hypotéku, ale hodně špatná pro střadatele. Česká národní banka překvapivě razantně snížila úrokové sazby – o půl bodu na 6,25 procenta. Co to udělá s vaším spořením?

Konec vysoké inflace a s ní souvisejících vysokých výnosů je tady. Meziroční lednová inflace se zastavila na 2,3 procentech a úrokové sazby centrální banky v únoru klesly už po dvou měsících o dalšího půl bodu.

V praxi to znamená, že úroky na spořicích účtech půjdou rychle dolů. Podle informací serveru Lidovky.cz čeká „razantní snížení“ v brzké době klienty všech bank.

Komerční banky totiž na tento krok obvykle zareagují velmi rychle a sníží úročení vkladů, které jim najednou u ČNB vydělávají méně než doposud. Pokles sazeb už se do spořicích produktů některých bank promítl, jiné ještě drží úrok přes šest procent. Přicházet s přehledovou tabulkou jednotlivých bank by ale bylo zbytečné, protože data by se teď měnila v podstatě každý týden.

Banku od banky se různí i podmínky úročení. Nejčastěji jde o to, abyste provedli určitý počet transakcí platební kartou nebo část prostředků investovali i do jiných finančních produktů banky, typicky do vysokce poplatkových fondů.

Stejně tak záleží i na výši zůstatku, která se úročí odlišně. Nejvyššího zhodnocení obvykle dosáhnete na zůstatcích do 200 až 250 tisíc. Cokoli nad tuto částku se často úročí sotva půl procentem. Výjimkou je dlouhodobě J&T, které ze své podstaty zvýhodňuje bohatší klienty a atraktivní zhodnocení naopak nabízí jen při úložce vyšší než milion korun.

Jednoduše řečeno, pro běžné střadatele přicházejí horší časy. Na nízkou inflaci navíc brzy zareagují i emitenti dluhopisů, kteří už snižují nabízené výnosy. Standardem už je dnes dvanáct procent, přitom ještě na podzim bylo běžné dosáhnout na 15procentní výnos. „Vrací se časy, kdy cokoli nad 10 procent bylo hodně,“ komentuje situaci Ing. Jiří Mesároš z webu Dluhopisy.cz.

Máte tak zřejmě poslední šanci zafixovat si vysoké výnosy, které přinesla bezprecedentní inflace. Ta už je pryč a brzy budou i výnosy.