20. 1. 2025
Zajímavé statistiky potenciálu výroby bioplynu v ČR
Společně s vedoucím týmu biotechnologie, panem Karlem Vítkem, jsme pro naše zákazníky připravili názorné představení potenciálu výroby bioplynu z odpadů.
Nejdříve trochu suché statistiky, tedy Teoretický potenciál bioplynu z živočišného odpadu 780 000 tis. m3 / 260 000 tis. m3
Teoretický potenciál bioplynu z fytomasy (rostlinný odpad)
450 000 tis. m3 / 225 000 tis. m3
Teoretický potenciál bioplynu z BRKO+BRPO
280 600tis. m3 / 140 300 tis. m3
Lze matematicky odvodit, že teoretický potenciál využití energie z výkalů hospodářských zvířat, v tomto případě jedné dojnice, při proměně na bioplyn, jedna dojnice ročně vyprodukuje 1 188 kWh elektrické energie a 1 800 kWh tepelné energie. Pokud bychom tento bioplyn vyčistili a použili k pohonu osobního automobilu na bioCNG, mohli bychom ujet vzdálenost 4 500 km. V ČR by tak mohlo jezdit až 127 tis. automobilů na bioCNG vyrobeného z biologicky rozložitelného odpadu (hnoje) formou mokré fermentace. Pokud vezmeme v úvahu celkový živočišný odpad (dojnice + skot na výkrm + prasata a prasnice + nosnice a brojleři) poté bychom jen v ČR zabezpečili roční dojezd až 363tis. automobilům na bioCNG.
Další segment, na který se soustřeďujeme jsou obce a čističky odpadních vod. Pro srovnání: v čistírnách odpadních vod je u nás zpracováno asi 21 kg sušiny čistírenského kalu na jednoho obyvatele. Z tohoto množství můžeme hrubým odhadem získat 8,5 m3 bioplynu, což odpovídá asi 17 kWh elektrické energie, 26 kWh tepelné energie a ujetí 65 km automobilem na CNG.
Na území ČR je vyprodukováno 175 000 tun (sušiny) čistírenských kalů z komunální sféry. Na kanalizaci bylo napojeno 8,2 mil. obyvatel ČR. Pouze asi 50 % čistírenských kalů je stabilizováno biologickou cestou. Tam kde jsou čistírenské kaly stabilizovány pomocí anaerobní fermentace, je vzniklý bioplyn většinou používán k pokrytí energetických potřeb čistíren odpadních vod.
Instalace Berta a jeho zařízení na zpracování biologicky rozložitelného odpadu (MOBPS) v místě tvorby vlastního odpadu je nejefektivnější cesta využití energetického potenciálu bio odpadů našich zákazníků
13. 1. 2025
Hned z počátku roku tým Bertu uspořádal školící konferenci pro naše partnery – zástupce dealerů, projektantů, dodavatelů či servisních firem.
Konference trvala od rána do odpoledních hodin a byla nabita informacemi a příklady z praxe. Co bylo a stále je pro nás nejdůležitější, účastníci až na výjimky se aktivně zapojili do diskuze a námětů vycházejíchch z praxe. Prostě se aktivně zajímali což nám potvrdilo náš společný zájem.
Rámcový program konference, pro Vaši představu, byl na tato témata
1/ Bert update jak strategický tak provozní
- naše MOBPS jako zařízení na zpracování biologických odpadů
- vyvedení výkonu jako vypírání bioplynu na bioCNG
- ETS II. a další souvislosti růstu ceny energií
- Potravinový řetězec ESG reportingu (kdo neprodukuje CH4 má výhodu)
- Bert užitný vzor/ patent registrace pro celý svět fermentoru 2SF
- a další jako personální posily našeho týmu
2/ Obchodní vývoj a novinky
- Úspěšné segmenty pro instalace Bert zařízení (jaké typy zákazníků podepisujeme jako první)
- ESG reporting a preferovaný dodavatel úsporou uhlíkové stopy
- Školení kvality vstupního formuláře pro studii proveditelnosti
3/ Technické novinky a typy nových instalací
- Moduly předpřípravy substrátů
- Varianty technického modulu
- Modul vypírání bioCNG a příslušenství
4/ Biologie v novinkách
- Vyhodnocení studií proveditelnosti – zkušenosti
- Databáze vstupních substrátů (knihovna jako know-how Bertu)