Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
ČNB - Česká národní banka
Mezi nejvýznamnější funkce ČNB patří měnová politika, kam se řadí například péče o inflaci. Tu může ovlivňovat zvýšením respektive snížením peněz v oběhu a to tak, že buď emituje více peněz, které pustí do oběhu, nebo zvýší bankám povinné rezervy, čímž si peníze zase stáhne k sobě. Dále do měnové politiky spadá udržování stability domácí měny i jejího kurzu vůči měnám zahraničním. K tomu všemu využívá nástroje, které můžeme rozdělit do dvou skupin – přímé a nepřímé.
Přímé nástroje:
- pravidla likvidity
- limity úvěrů
- povinné vklady
- doporučení a výzvy
Jimi zasahuje ČNB přímo do administrativy obchodních bank, v případě, že například ohrožují svou existenci. Banky se jim pochopitelně brání, ale musí se jim podřídit.
Nepřímé nástroje:
- diskontní nástroje
- operace na volném trhu
- kurzové intervence
- povinné minimální rezervy
Tržní nástroje mohou být méně účinné, ale výrazně nenarušují tržní prostředí. Dopadají na celý bankovní systém jako celek a nelze je využít k podpoře či restrikci konkrétních bank.
Konkrétní zásahy ČNB na kapitálovém trhu v souvislosti s nabídkou dluhopisů neleznete v článku Pokuty ČNB na Blogu.
ČNB také dohlíží na všechny kapitálové trhy v ČR včetně toho s dluhopisy. Podle zákona č. 190/2004 Sb. o dluhopisech upravuje také podmínky veřejných emisí dluhopisů a vykonává nad nimi řádný dozor.
V poslední době je však nejen v médiích často skloňována kvůli intervencím, kterými v listopadu 2013 uměle oslabila českou měnu vůči euru na úroveň 27 Kč za Euro, a které by zhruba v polovině roku 2017 měly skončit. Jak na této skutečnosti vydělat peníze se dozvíte v našem návodu.
Česká národní banka se v listopadu 2013 rozhodla používat kurz koruny jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. Platnost tohoto kurzového závazku bankovní rada od té doby opakovaně potvrzuje. Na posledním zasedání 29. září 2016 bankovní rada znovu konstatovala, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2017. Bankovní rada přitom vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017.

Česká národní banka je podle zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem v České republice. ČNB tedy provádí dohled nad bankovním sektorem, družstevními záložnami, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijními společnostmi, fondy penzijních společností, směnárnami a dohled nad institucemi v oblasti platebního styku. Stanovuje pravidla, která chrání stabilitu bankovního sektoru, kapitálového trhu, pojišťovnictví a sektoru penzijních fondů. Systematicky reguluje, dohlíží a popřípadě postihuje nedodržování stanovených pravidel.