Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
ČNB - Česká národní banka
Česká národní banka (ČNB) je srdcem českého finančního systému a od svého vzniku v roce 1993 hraje klíčovou roli ve stabilitě naší ekonomiky. Pojďme se podívat na její význam, zejména v oblasti dohledu nad kapitálovým trhem a vztahu k dluhopisům, nebo na její vlastní investice.
Česká národní banka: Historie, role a pravomoci
Česká národní banka vznikla po rozdělení Československa v roce 1993, je centrální bankou České republiky a jejím hlavním úkolem je udržovat stabilitu cen, což v praxi znamená hlavně pečovat o nízkou a stabilní inflaci. Kromě toho se ČNB stará o měnovou politiku, spravuje devizové rezervy, vzdělává veřejnost, reguluje a dohlíží na finanční a kapitálový trh nebo „tiskne peníze“.
To všechno má zajistit, aby český finanční systém fungoval hladce a spolehlivě, a to i v očích zahraničních investorů, jejichž příliv přispívá k růstu ekonomiky. Díky přísným kontrolám a regulacím České národní banky mohou investoři důvěřovat tomu, že jejich investice jsou chráněny a že informace, na jejichž základě se rozhodují, jsou pravdivé a úplné.
Nakupuje Česká národní banka státní dluhopisy?
Přestože Česká národní banka není součástí státního rozpočtu, může mu občas i vypomoci. Zajímavým příkladem toho byla třeba „covidová“ dočasná změna zákona, kdy ČNB mezi lety 2020 a 2021 směla nakupovat státní dluhopisy, jejichž vydáním ministerstvo financí hradilo nečekaně vysoký schodek (obě instituce ČNB a MF jsou na sobě zcela nezávislé).
Do té doby směla ČNB obchodovat jen s cennými papíry se splatností do jednoho roku, jimž se říká státní pokladniční poukázky, a to jen na sekundárním trhu, například tedy s pojišťovnami, penzijními společnostmi nebo dalšími investory, kteří jsou držiteli státních dluhopisů.
Česká národní banka dohlíží na kapitálový trh
Právě dluhopisy, ať už státní nebo korporátní, se v souvislosti s ČNB skloňují velmi často. Jedním z podstatných úkolů České národní banky je totiž dohled nad kapitálovým trhem, na který dluhopisy patří. Tento trh, kde se setkávají investoři s emitenty cenných papírů, je klíčový pro financování firem a Česká národní banka dohlíží na to, aby fungoval transparentně, spravedlivě a efektivně, což přispívá k ochraně investorů a zajištění důvěryhodnosti celého systému.
Věděli jste, že...?
Česká národní banka se prostřednictvím svého Návštěvnického centra stará o finanční a ekonomickou gramotnost české veřejnosti i žáků základních a středních škol?
Dluhopisový prospekt: Co to je a proč je důležitý
Pokud jde konkrétně o dluhopisy, k dosažení co největší transparentnosti a informovanosti investorů ČNB používá takzvaný dluhopisový prospekt, který musí emitent každé emise přesahující objem jednoho milionu eur sepsat a nechat si schválit.
Prospekt poskytuje potenciálním investorům všechny potřebné informace o nabízených dluhopisech, emitentovi a rizicích spojených s investicí a Česká národní banka kontroluje, že veškeré tyto zákonné náležitosti obsahuje. Nehodnotí ale smysluplnost konkrétních projektů a její razítko rozhodně není doporučením nebo ověřením bezpečnosti investice. Říká jen, že investor v prospektu najde všechny potřebné informace k učinění rozhodnutí.
Jak investuje Česká národní banka?
A jaký je vlastně ČNB investor? Konzervativní, ale z pohledu roku 2023 velmi dobrý. Podstatnou část svého „portfolia“ má ve vládních dluhopisech, instrumentech peněžního trhu, akciových indexech a ve zlatě. Začátkem roku 2024 například vlastnila 32,35 tuny zlata v hodnotě přes dvě miliardy dolarů.
Do amerických akcií Česká národní banka investuje část ze svých bilionových devizových rezerv už od roku 2008. Tehdy ještě prostřednictvím významných světových správců aktiv BlackRock a State Street Global Advisers, ale od roku 2023 už si své akciové investice spravuje sama. Investuje výhradně formou pasivního kopírování akciových indexů. „ČNB se v maximální možné míře snaží o stoprocentní replikaci struktury indexu S&P 500, tedy pokud možno o identické zastoupení jednotlivých akciových titulů,“ uvádí banka.
K 31. 12. 2023 tak Česká národní banka vlastnila například akcie Applu v hodnotě přes 493 milionů dolarů a díky růstu indexu S&P 500 jen za poslední kvartál roku 2023 vydělala jen na amerických akciích přes 732 milionů dolarů (16,5 miliardy korun).
Kromě amerických dolarů má ale ČNB i další měnová portfolia. V eurovém kopíruje MSCI Euro, v librovém FTSE 100 a v japonském Nikkei 225, v kanadských dolarech pak S&P TSX a v australských S&P ASX 200.
A na závěr ještě znovu nutno zdůraznit, že Česká národní banka není součástí státního rozpočtu, takže její případná ztráta daňové poplatníky nic nestojí.