Upravit stránku

Zlato jako bezpečná investice je mýtus. Zvlášť teď od zlata dejte ruce pryč!

obrazek-k-clanku

Říká se, že zlato nikdy neztratí hodnotu a vždy si udrží kupní sílu. Jde ale o jeden z nejčastějších mýtů o investování, který se dnes – během novodobé zlaté horečky, kdy cena zlata za poslední rok vzrostla o 32 % – hodí připomenout.

Zvlášť teď, když je zlato na svých historických maximech, platí víc než kdy jindy, že opravdu nejde o jistou investici.

Platilo to ale vůbec někdy? Když se totiž podíváme zpátky, zjistíme, že zlato je všechno – především skvělý marketing –, jenom ne jistota.

Raketový růst jeho ceny přišel například po ropném šoku v 70. letech a po vpádu Sovětského svazu do Afghánistánu v roce 1980, kdy cena vystřelila až k 850 dolarům za unci. Po započtení inflace by to dnes bylo kolem 3244 dolarů. Jenže pak se zlato drželo spíš na sestupné dráze a celých dvacet let jeho cena postupně klesala.

Zlato? Pro centrální banky riziková investice

Výrazné propady přinesla i 90. léta, kdy nejen Česká národní banka, ale i další centrální banky v Evropě zlato prodávaly, protože ho braly jako rizikovou investici bez běžného úroku.

Až když se v roce 1999 centrální banky dohodly, že prodeje zlata omezí, ceny se začaly zvedat. Další růst přišel po událostech jako teroristické útoky v roce 2001 a finanční krize 2008. Nicméně, v roce 2016 cena opět klesla, a to o šílených 40 %.

Pandemie, válka na Ukrajině nebo na Blízkém východě pak zvedly cenu zlata zase zpátky, ale je dobré pamatovat, že pokud započítáme inflaci, dnešní hodnota zlata je pořád nižší než v roce 1980. A stejně tak rychle, jak teď šla nahoru, může jít brzy zase dolů. Ostatně, z vrcholu to jde vždycky ještě rychleji.

Manipulace s cenou zlata

A to nemluvíme o drahém skladování, ještě dražších poplatcích, častých podvodech nebo o tom, že se v minulosti se zlatem hodně manipulovalo i na těch nejvyšších místech.

Třeba v roce 2014 dostala banka Barclays pokutu za ovlivňování ceny zlata a koncem roku 2020 se k manipulacím s celým americkým trhem vzácných kovů – včetně zlata – přiznala i JP Morgan.

Oblíbené tvrzení, že zlato je stabilní a spolehlivé, rozhodně neplatí. Navíc i s jeho likviditou, tedy možností ho snadno prodat, to není úplně růžové. Když chce člověk prodat, musí často počítat s poplatky prostředníkům, což se při aktuálních vysokých cenách skoro nikomu vyplatí.

Akcie těžařů zlata nebo zlaté ETF?

Pokud si na zlato přes to všechno chcete „vsadit“, patrně nejbezpečnějším způsobem je investovat do zlatého ETF, ideálně do toho úplně nejstaršího – SPDR Gold ETF GLD, ale i to si asi nechte na jindy, až současná zlatá horečka zase pomine.

Oblíbenou cestou je v poslední době také investování do akcií těžařských společností, o kterém mluví třeba známý investor Jan Barta, ale to už je trochu vyšší dívčí. A hlavně to stojí moře času.

Může vás ale uklidnit fakt, že vsadit na zlato podstatnou část svého portfolia byl dobrý nápad jen před rokem, teď už je stejně pozdě.