Upravit stránku

Sanatorium Sammati budou využívat hlavně Němci, otevře se po Vánocích

obrazek-k-clanku
Dvanáct let podnikal v Itálii, kde dělal průmyslové elektrorozvody, než se kvůli manželce přestěhoval do Česka. Dnes má v Praze firmu na instalaci rozvodů elektřiny a vzduchotechniky, obchod s elektronikou a se dvěma společníky ještě firmu na hotelový management. S pomocí dluhopisů chce Marco Caccialanza financovat instalaci rozvodů ve vznikajícím sanatoriu Sammati, na jehož stavbu zároveň dohlíží a které bude po dokončení provozovat.

Kdo přišel s nápadem postavit indické sanatorium na Příbramsku?
Investor, který takové modely studoval v Německu, přišel s tím, že by to chtěl postavit v Česku. Udělali jsme si průzkum, ze kterého vyšlo, že to má veliký potenciál, a to nejen pro Čechy. Pokud totiž dnes někdo chce navštívit sanatorium poskytující Ájurvédu, musí letět až do Indie, takže očekáváme, že Sammati přitáhne i spoustu Evropanů, kteří to do Indie mají skutečně daleko a o tradiční indické lékařství mají zájem.

Nic podobného tedy jinde v Evropě nenajdeme?
Podobná zařízení se většinou provozují jako „wellness“ hotely s možností tyto léčebné metody využít, ale v Kozárovicích půjde vyloženě o sanatorium, kde budou ubytovaní jen lidé, kteří ty kúry skutečně potřebují a zaplatí za ně. Pokud je bude do Česka někdo doprovázet, což je vysoce pravděpodobné, protože se skutečně jedná o jediné sanatorium svého druhu v Evropě, ubytují se v našem druhém hotelu v centru Prahy.

Takže si od toho slibujete veliký úspěch?
Už nyní jsme v pre-openingu předběžně vyprodali celou kapacitu na půl roku dopředu, takže si myslím, že to úspěch mít bude. Díky smlouvám s německými cestovními kancelářemi počítáme hlavně s Němci, kteří do Indie cestují často a rádi a mohou si takové pobyty dovolit. Předem říkám, že to nebude úplně levná záležitost. Díky tomu očekáváme návratnost investice do tří až čtyř let, zatímco u klasického hotelu se pohybuje okolo sedmi až deseti. Je to daleko dynamičtější projekt.

Co si vlastně lidé mají po pojmy Sammati a Ájurvéda představit? Jak bude sanatorium v Kozárovicích fungovat?
Ájurvéda v překladu znamená vědění o životě. Je to přírodní medicína s dlouhou tradicí v oblasti dnešní Indie, která stojí na tom, že lidské tělo by mělo být v rovnováze. Při příjezdu do Kozárovic host odevzdá veškerou elektroniku a nastoupí na specifický denní režim a stravu, která tuto rovnováhu v následujících (minimálně) třech týdnech nastolí. Interiér bude laděn do indického tématu a na hosta budou působit určité barvy, vůně a osvětlení, které přispívají k očistě organismu a mysli.

Proč jste se rozhodli zrovna pro Kozárovice?
Protože základ sanatoria je klid, čistota, ticho, samota a vzdálenost od všeho. A přesně to Kozárovice splňují.

Jak probíhá výstavba?
Už v pořádku, ale na chvilku, asi na dva měsíce, jsme ji museli pozastavit, protože přišli ochránci přírody s tím, že tam žije nějaká chráněná veverka, tak jsme museli dokazovat, že nekácíme žádné stromy, neporušujeme žádné předpisy, nic. Část toho lesa dokonce vlastníme a potřebujeme jej na procházky pro hosty, takže rozhodně nic kácet nebudeme. Ale dnes už je vše vyřešené, stavba pokračuje bez problémů a bude dokončena zřejmě koncem léta s tím, že po Vánocích už bychom měli otevírat.

V prosinci jste oznámili, že Mirelina koupí nemovitost na Praze 9, ve které zřídí sídlo společnosti, prostory pro obchod a zbytek bude pronajímat, v jaké fázi nákup nyní?
Nemovitost ještě nevlastníme, ale už máme smlouvu o smlouvě budoucí a brzy ji koupíme. V přízemí pak budu provozovat svůj obchod s elektronikou, který už funguje několik let s měsíčním obratem pět až deset milionů korun. Zisk je z toho ale poměrně malý – tak 300 tisíc. A nahoře budeme mít sídlo my a další čtyři společnosti, které už k tomu mám smluvně zavázané. Příjem z jejich nájmu se bude pohybovat okolo 200 tisíc korun. Jedná se o klidnou lokalitu v Praze, kde se dá dobře parkovat, což pro mě bylo stěžejní.

Jak se teď Mirelině daří, na čem dalším pracuje a jaké má výhledy do budoucna?
Teď pracujeme na dvou čtyřhvězdičkových hotelích v Praze, na Spojovací a ve Vladislavově, z čehož máme příjem 43 milionů korun, a se silným zahraničním partnerem připravujeme ještě rekonstrukci dvou pětihvězdičkových hotelů o celkové kapacitě 500 pokojů v centru Prahy. Pro následující tři roky už máme domluvené zakázky za 300 milionů, takže mluvíme o ročním obratu minimálně 100 milionů, což není vůbec špatné.

Vedle Mireliny máte ještě třetinový podíl ve společnosti Pinco Pallino, která se zabývá hotelovým revenue managementem. Jak se člověk dostane od instalace rozvodů k hotelovému managementu?
Měl jsem spoustu zakázek různě po hotelech, takže jsem se v tom prostředí dlouho pohyboval, než jsme se společníky Pinco Pallino založili. Lákal mě fakt, že obor cestovního ruchu nezná krizi. Dělali jsme třeba obchody pro Gucci, ale i značka, která je symbolem bohatství a luxusu, dnes šetří a prakticky nestaví nové obchody. To se v cestovním ruchu stát nemůže. Lidé poznávají a cestují pořád. Zvlášť v Praze, kde je oproti poptávce malá nabídka hotelů.