Upravit stránku

Podílové fondy a jejich poplatky

Investování do různých typů podílových fondů je dnes populární.  Proč ne. Fondy svou činností rozkládají riziko, které by investor jinak ve vyšší míře podstoupil při nákupu jednotlivých investičních instrumentů napřímo. V předchozím článku, jsme porovnávali výhody a nevýhody podílových fondů oproti dluhopisům. Dnes se podíváme kolik taková práce podílového fondu investora stojí.

Za co všechno zaplatíte podílovému fondu poplatky?

Podílový fond nedělá svou práci zadarmo. V informačních listech fondu, nebo v dokumentu KIID (Klíčové informace pro investory) jsou k nalezení dva druhy poplatků. Prvními jsou poplatky přímé, nejčastěji se nacházejí v ceníku fondu a druhou skupinou je nákladovost fondu, což je poplatek nepřímý.

Přímé poplatky

 • vstupní poplatky
  fond uvádí v prospektu vždy celkovou maximální výši poplatku, kterou může průběžně upravit platným ceníkem;
  zároveň se výše poplatku může lišit dle obchodníka, který má možnost jeho výši ovlivnit;
 • výstupní poplatky
  dnes již nejsou příliš využívané, ve starších cenících jsou ale k nalezení;
 • poplatek za správu fondu
  také se používají názvy „management fee“, nebo „obhospodařování fondu či majetku“;
 • výkonnostní poplatek
  není používán u všech fondů;
  jeho úkolem je motivovat investičního manažera k nadstandardním výsledkům;
  poplatek se hradí z hodnoty výnosu nad benchmarkem fondu. 

Provozní náklady fondu

Používá se také výraz TER (Total Expense Ratio). Uvádí se v % a hodnota vyjadřuje poměr spravovaného majetku oproti provozním nákladům fondu.

Tato provozní nákladovost je proměnlivá, takže každý rok může být nákladovost fondu jiná. Obsahuje například náklady fondu na provoz, poplatky a provize. Fondy uvádějí hodnoty za konkrétní (zpravidla předcházející) rok.

Nejedná se o poplatek za konkrétní úkon, který je k nalezení v ceníku. Přesto je dobré náklady sledovat, protože si na ně musí podílový fond vydělat. A k tomu používá finance investora. Tedy v konečném důsledku sníží nákladovost fondu výnos investorovi.

Pozor. Přímá úměra, že vyšší náklady = horší fond zde neplatí. Jsou i podílové fondy, které přes vysokou nákladovost zajišťují svým investorům lepší výnosy, než fondy s malými náklady.

Porovnání poplatků vybraných dluhopisových fondů

Pro porovnání jsme vybrali několik nejvyužívanějších dluhopisových fondů. Podívejte se, jak jsou poplatky vysoké a jak se v jejich stanovování jednotlivé fondy liší.

SpolečnostNázev fonduvstupní poplatek - maximálnívstupní poplatek - aktuálnísprávcovský poplatek (roční)výkonnostní poplateknákladovost fondu
uvedené hodnoty jsou platné k 13. 2. 2016
* výše poplatku se odvíjí od objemu investice (nižší investice = vyšší poplatek)
ConseqConseq Invest Dluhopisový5%1,55 - 2,5%*1%12%1,33%
ČSOBČSOB Střednědobých dluhopisů2%0,5%1%není1,15%
IKS KBIKS KB Dluhopisový2%1%1%není1,16%
INGING Fidelity Fond světových dluhopisů s vysokým výnosem5,25%0%1,25%není1,76%
Pioneer investmentsPioneer - obligační fond1,5%0,5 - 1%*1,5%není1,71%

Vstupní poplatek si investor do kalkulace výnosů musí zahrnout sám. Naopak poplatky za správu portfolia a nákladovost fondu už zahrnují fondy do prezentovaného výsledného výnosu fondu.

Při porovnání výše průběžných ročních poplatků a zveřejňovaných dlouhodobých výnosů je pak u dluhopisových fondů okolo poloviny výnosu spotřebována samotným fondem.