Banky omezují nákladné úvěry a soustředí se na levné úložky u ČNB. Můžeme jim ještě říkat „banky“?
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Banky omezují nákladné úvěry a soustředí se na levné úložky u ČNB. Můžeme jim ještě říkat „banky“?
Ekonomický redaktor Jiří Zatloukal ve svém byznysovém newsletteru Cash Only před pár dny filozofoval nad tím, jestli jsou banky ještě vlastně bankami, když neplní svůj hlavní úkol – nefinancují ekonomiku.
Zejména menší banky mají prý rozpůjčovanou jen malou část své bilance, často dokonce pod 20 procent.
Místo toho peníze svých klientů jen bezrizikově ukládají u ČNB a nepůjčují je na rozvoj podnikání, nových nápadů či spotřeby.
Centrální banka totiž v současné době nabízí komerčním bankám takový úrok, který většinu jejich nenáročných klientů – jež se o své peníze příliš nestarají – uspokojí.
Takže je pro banky mnohem pohodlnější uložit své vklady u ČNB a nepouštět se do úvěrů, které pro ně kromě vysoké administrativní zátěže představují i obrovské finanční náklady.
I u nás už takové najdete. V minulosti jsme se setkávali s tím, že za námi přišly firmy, které banky nechtěly financovat z etických důvodů. Měly ve stanovách, že nesmí půjčovat peníze do zbrojního průmyslu, tabákových firmám nebo na hazard.
A právě to je důvod, proč přibývá firem, které by za normálních okolností na bankovní úvěr v klidu dosáhly, ale za současné situace jim zkrátka nezbývá nic jiného než na své investice vydat dluhopisy.
To je asi ještě v pořádku, přestože Evropská komise už prý chystá změny, jak bankovní financování „obranného“ průmyslu zjednodušit.
Nicméně po covidu banky navíc zanevřely i na firmy, které provozují kamenné obchody nebo jsou citlivé na cestovní ruch. Ruku v ruce s tím – kvůli snížené poptávce v důsledku nedosažitelných hypoték – přestaly financovat menší developerské projekty – z obavy, že developeři své stavby nebudou mít komu prodat.
A dnes jsme se dostali do situace, kdy už banky nechtějí půjčit skoro nikomu.
Z byznysového pohledu to sice ředitelům bank dává smysl – neriskují ani korunu a u ČNB vydělají „dost“, ale pro trh to může být likvidační.
Odpověď na Zatloukalovu otázku z úvodu článku je nicméně jasná. Ne, banky už nejsou bankami. Staly se původními spořitelnami, jak je chudší vrstvy znaly v 19. století.
A přestože z toho můžeme mít radost, protože za námi díky domu chodí opravdu kvalitní firmy, pro trh to prostě není dobře...