Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Proč a jak spořit svým dětem na budoucnost?
Jistě už jste se někdy setkali s rodiči, kteří svým dětem odmalička spoří na to, aby jim s příchodem osmnáctých narozenin usnadnili start do dospělého života. A možná jimi dokonce sami chcete být.
Podle loňského průzkumu platformy Portu.cz tak totiž činí více než 60 % rodičů. Svým dětem odkládají nejčastěji 500 až 1 500 korun měsíčně (49 %) nebo do pěti set korun (38 %), a to zejména prostřednictvím stavebního spoření nebo spořicích účtů – tedy produktů, které jsou pro tyto účely absolutně nevhodné.
Na jednu stranu by se sice chtělo říct, že lepší něco než nic, ale na druhou je to obrovská škoda. Úroky na spořicích účtech po nedávném zvýšení sazeb vzrostly někam mezi jedno a dvě procenta a výnosy „stavebka“ se při spoření nízkých částek mohou, zejména díky státní podpoře, vyšplhat „až“ ke čtyřem procentům.
S vyšším rizikem, ale bez výkyvů
Ale to je pořád nic ve srovnání s tím, kolik mohou vašim dětem vydělat ETF nebo dluhopisy. Ty jsou sice o něco rizikovější, ale zase u nich máte fixní výnos, s kterým můžete jednoduše kalkulovat a nemusíte se bát výkyvů na světových trzích, které vás i při podrobné diverzifikaci portfolia mohou stát pět šest procent za jediný špatný den.
A protože v tomto roce počet rodičů, kteří chtějí svým potomkům usnadnit ranou dospělost, díky rostoucí inflaci (v listopadu už téměř 6 %) rapidně roste, sepsali jsme tenhle článek. Abychom vám ukázali, proč je investování do svých dětí dobré, a jak na to.
Důležité ale je si uvědomit, že nemusíte cílit hned na vlastní bydlení, miliony ani na vyšší stovky tisíc korun. Svému potomkovi můžete usnadnit, nebo dokonce změnit život i menší částkou. Každá tisícovka se počítá! Takže to nebalte ještě dřív, než začnete, jen proto, že si myslíte, že to bude „plivnutí v moři“.
350 tisíc za "osmistovku" měsíčně
Kdybyste každý měsíc dali stranou jen 800 korun a každý rok za uspořené peníze nakoupili dluhopisy, po osmnácti letech byste mohli mít na svém investičním kontě zhruba 350 tisíc korun. A s tím už se dají dělat velké věci.
Výnosy korporátních dluhopisů se totiž pohybují mezi 8 a 9 % ročně. Na rozdíl od fondů a již zmíněných ETF sice nenabízejí složené úročení (které ale dělá ty opravdové „zázraky“ až v delším časovém horizontu), ale zase jsou osvobozeny od poplatků. A jak už bylo řečeno, jejich výnosy jsou fixní, takže se nemusíte strachovat, že během krize vaše portfolio ztratí čtvrtinu či třetinu hodnoty.
A proč dětem vlastně investovat? Stále víc mladých touží po maturitě cestovat nebo studovat v zahraničí, což bez peněz jednoduše nejde a z brigád na to opravdu nenašetří.
Západní vysoké školy sice nabízejí výhodná stipendia nebo vládní půjčky, které se za jistých podmínek nemusejí nikdy splatit, ale už jen cesta a pobyt v těchto zemích vyjde na stovky tisíc korun, které většina českých rodin prostě nemá. S pravidelným investováním je ale mít může bez odříkání.
Navíc, každá zkušenost, ať už studijní, pracovní nebo jen čistě kulturní, mladého člověka obohatí a dá mu do života takový nadhled a „měřítko“, že kdybyste se ho zeptali, zda to za 800 korun měsíčně stojí, řekne vám, že rozhodně!
Usnadněte život svým dětem i sobě
Nemusíme ale zůstat jen u studia nebo pobytu v zahraničí. Vaši potomci mohou mít podnikatelské touhy, které bez základního kapitálu nikdy neuspokojí. Mohou chtít peníze využít jako základ k hypotéce na nemovitost, koupit si auto nebo třeba jen dál pokračovat v investování, což by samo o sobě bylo skvělou lekcí.
Leckdo sice může namítnout, že sám od svých rodičů taky nic nedostal a považuje to za nejlepší lekci, protože ho naučila postarat se o sebe. A bude mít pravdu. Ale stejnou pravdu bude mít absolvent Oxfordu, jenž bude za všechny své životní úspěchy děkovat rodičům, kteří mu umožnili vysněnou školu vystudovat.
A i kdyby nic z toho, peníze navíc se vždycky hodí. A třeba vás investování do vašeho dítěte naučí investovat i do sebe.
Základním předpokladem by ale vždy mělo být, že spoření či investování doprovodíte poctivou výchovou k finanční gramotnosti, ke zdravému vztahu k penězům, práci i riziku.
Aby vaše úspory neskončily během jediného odpoledne v automatech, v buticích v Pařížské ulici nebo jako ztráta realizovaná na kryptoměnách budoucnosti.