Upravit stránku

Německo kvůli pandemii vydá dluhopisy za rekordních 11 bilionů korun

obrazek-k-novince
V roce 2021 prodá Německo federální dluhopisy v největším objemu ve své historii. Chce podpořit ekonomiku v dalším roce koronavirové krize.

Německo vydá dluhopisy za 11 bilionů

Německo v roce 2021 vydá dluhopisy a směnky celkem za 471 miliard eur (více než 11 bilionů korun), což bude úplně nejvíc v celé německé historii. Vyplývá to z předběžného kalendáře Federální finanční agentury zveřejněného ve čtvrtek.

Dosavadní rekord přitom náš západní soused vytvořil právě v letošním roce, kdy prodal celkem 407 miliard eur. Součástí dluhopisového balíku budou také první třicetileté zelené dluhopisy a cenné papíry napojené na inflaci až za 8 miliard eur.

"Poměrně vysoký objem emisí je primárně důsledkem pandemie covid-19," uvedla Federální finanční agentura ve svém prohlášení. Výdaje na zmírnění dopadů pandemie překročí federální příjem a v příštím roce navýší nový čistý dluh na přibližně 180 miliard eur. Odborníci na rozpočet v parlamentu ale varovali, že nadměrné výdaje na boj s virem nelze o moc déle udržet.

Vláda v Berlíně počítá s ustupující pandemií v průběhu roku, což po dvouleté pauze umožní obnovit ústavní „dluhové brzdy“ v roce 2022.

Zdroj: Patria