Upravit stránku

Vítkova CPI prodala dluhopisy za 14 miliard a Saudi Aramco má objednávky za biliony

obrazek-k-novince
Realitní impérium CPI miliardáře Radovana Vítka prodalo investorům bondy za 550 milionů eur (14 miliard korun). Hodnota objednávek prvních zahraničních dluhopisů největší ropné firmy na světě, saúdskoarabské Saudi Aramco, překonala 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).

Vítkova CPI prodalo dluhopisy za 14 miliard

Realitní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka počátkem týdne prodala investorům bondy za 550 milionů eur, tedy v přepočtu za částku kolem 14 miliard korun. CPI dokončilo prodej dluhopisů den před tím, než jej v USA zažalovali o zhruba 70 miliard korun exmanažeři Mostecké uhelné společnosti.

Skupina zprávu odmítla komentovat. S dluhopisovou emisí vydanou v eurech a aranžovanou mimo jiné bankami Goldman Sachs a Bank of China se začalo během čtvrtka obchodovat na berlínské burze. Bondy prodané skupinou CPI mají takzvanou perpetuitu. To znamená, že nemusí být nikdy splaceny. Pro investora je odměnou pravidelná roční platba odpovídající ročnímu úroku na prahu 4,9 procenta. „Poptávku budou tvořit zejména institucionální investoři, jejichž hlad po výnosech přesahujících úroky na státních dluhopisech zůstává stále neuspokojen,“ uvádí ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.

Dluhopisy s perpetuitou jsou pro investory podle znalců spojeny s vyšším rizikem. Především proto, že jejich případné vypořádání během krachu firmy probíhá až poté, co dlužník vyplatí výše postavené věřitele – banky a držitele klasických dluhopisů. Investory bývají takové papíry obvykle přijímány jen za cenu vyššího úročení.

Zdroj:  E15

Objednávka dluhopisů Saudi Aramco za 2,3 bilionu

Hodnota objednávek prvních zahraničních dluhopisů největší ropné firmy na světě, saúdskoarabské Saudi Aramco, už překonala 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Je to historicky největší poptávka po dluhopisech na rozvíjejících se trzích a jasně dokazuje, že trhy mají ve firmu důvěru.

Firma podle dřívějších informací plánuje vydat dluhopisy za 10 miliard USD. Překonali tak už poptávku po dluhopisech Kataru, který loni nabízel dluhopisy za 12 miliard USD, zatímco výše objednávek dosáhla 52 miliard USD. Saúdská Arábie při prodeji prvních zahraničních dluhopisů získala v roce 2016 objednávky za 67 miliard USD. Podrobnosti o dluhopisech zatím firma nezveřejnila. Podle zdrojů plánuje 6 tranší dluhopisů se splatností od tří do 30 let. Emise dluhopisů společnosti Saudi Aramco je jednou z nejočekávanějších v letošním roce. Je to poprvé, kdy státní firma vstupuje na dolarové dluhopisové trhy.

Firma minulý týden zveřejnila některá svá dosavadní finanční tajemství. A potrvdila, že je nejziskovější firmou na světě. Její zisk z hlavních aktivit bez mimořádných položek, takzvaný jádrový zisk, činil 224 miliard USD a firma měla na konci roku k dispozici volnou hotovost 86 miliard USD. Aramco se na světové produkci ropy podílí zhruba 10 procenty.

Zdroj: Novinky.cz