Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Dluhopisy 2016 - únorové novinky 7. týdne
Únor, konkrétně 7. týden roku 2016 byl na informace a novinky ve světě dluhopisů celkem nabitý. Připravili jsme tedy malý týdenní přehled toho nejdůležitějšího, co téma dluhopisů přineslo.
Apple prodal "zelené" dluhopisy
Americké společnosti Apple se na začátku týdne podařilo prodat dluhopisy v objemu 12 mld. dolarů. Své dluhopisy prodal Apple v devíti tranších s různou délkou splatnosti. Bloomberg a CNBC ve svých zprávách nejčastěji zmiňují tyto dvě tranše:
- 30 letá tranše, v objemu 2,5 mld. dolarů a s výnosem 4,65% (což je o 2,05% více, než nabízejí státní dluhopisy se stejnou splatností);
- 7 letá tranše „Green bond“, v objemu 1,5 mld. dolarů (tzv. „Zelené dluhopisy“ slouží k podpoře obnovitelných zdrojů a zelené energie).
Deutsche Bank chce vykoupit vlastní dluhopisy
Jedné z největších německých bank klesá od začátku roku cena akcií. Tento pokles podpořilo i zveřejnění závěrečné bilance za rok 2015, který Deutsche Bank zakončila s rekordní ztrátou 6,8 mld. eur. Poté klesla cena akcií dokonce až na 30 leté minimum.
Aby banka zastavila paniku na kapitálových trzích i na politické scéně, rozhodla se na důkaz své likvidity a stability vykoupit své vlastní dluhopisy v objemu 129 mld. korun. Konkrétně se jedná o dluhopisy denominované v eurech v objemu 3 mld. eur (přibližně 81 mld. korun) a dluhopisy denominované v dolarech v objemu 2 mld. dolarů (přibližně 48 mld. korun).
Na první pohled se zdá, že se bance tento krok vydařil. První den po zveřejnění informace o odkupu dluhopisů zaznamenaly její akcie 10% růst.
Evropské státní dluhopisy jsou letos v oblibě
V období, kdy akcie renomovaných firem po celém světě zažívají pokles, pomáhají investorům udržet jejich portfolio v kladných číslech státní dluhopisy.
Tahouny jsou silné ekonomiky, takže není překvapením, že největší výnosy zajistily dluhopisy Velké Británie, Německa, nebo Francie. Nejen zmíněné země z této situace těží a mohou si půjčovat peníze výrazně levněji. Například i Česká republika již výrazně ušetřila na nižších úrocích z dluhopisů. Na konci loňského roku jí dokonce byly investoři ochotni i zaplatit, za to že jí půjčí peníze.
V opačné situaci jsou jihoevropské státy, Španělsko a Portugalsko v čele s Řeckem, jejichž dluhopisy oslabují stejně jako akcie.
Největší penzijní fond na světě vymění dluhopisy za akcie
Japonský penzijní fond, Goverment Pension Investment Fund, je díky objemu spravovaného majetku ve výši 1,2 biliónu dolarů, největším penzijním fondem světa. Podle odhadů tvoří 42% portfolia fondu dluhopisy (z toho 19% domácí dluhopisy).
Analytici americké banky Bank of America zveřejnili zprávu, podle které má tento fond v plánu snížit zastoupení domácích dluhopisů ve svém portfoliu o 10% tak, aby celková hodnota dluhopisů v portfoliu byla nižší jak 25%. Tuto část portfolia by měl fond nahradit domácími akciemi.
Důvodem pro tento krok je sílící tlak na výnosy fondu a skutečnost, že japonská banka Bank of Japan zavedla na některá reservní depozita fondu negativní úroky. Pokud fond k prodeji dluhopisů přistoupí, bude se jednat o transakci za cca 109,6 mld. dolarů.
Rusko prodá své dluhopisy spíše na západě než v Číně
Poprvé od připojení Krymu se Rusko rozhodlo vydat dolarové dluhopisy. Agentura Reuters naznačuje komplikace při jednáních mezi Moskvou a Pekingem. Rusko totiž chtělo svou emisi dluhopisů ve výši miliardy dolarů (24,4 mld. korun) prodat v Číně už v loňském roce.
Podle vyjádření náměstka ruského ministra financí je pravděpodobnější, že Rusko vstoupí se svými dluhopisy na tradiční finanční trhy. Nedávno se proto Rusko obrátilo na 25 západních investičních bank s předběžnou nabídkou dluhopisů v objemu kolem tří miliard dolarů (73 miliard korun).