Upravit stránku

Akční výnosy aneb Jak fungují akce na dluhopisy?

obrazek-k-clanku
Na stránce dluhopisu píšeme „akční výnos 18 % p.a.“, ale ve smlouvě je pořád „jen“ 14 % p.a. Proč to tak je a co to znamená pro investory?

Nejprve si pojďme říct, co to ten akční výnos vlastně znamená.

Když emitenti potřebují vybrat v krátkém čase co nejvíc peněz – třeba proto, že potřebují zaplatit dodávku stroje nebo se jim naskytla výjimečná obchodní příležitost – chtějí své dluhopisy pro investory logicky nějak zatraktivnit.

Nemohou ale některým nabídnout vyšší výnos než jiným, to se prostě nesmí. Zato ale mohou každému investorovi prodat dluhopis za jinou cenu.

Například dluhopis v nominální hodnotě 50 tisíc korun mohou v akci prodat třeba za 47 tisíc. Jeho procentuální výnos sice zůstane na papíře (i na bankovním účtu) stejný, ale při splatnosti investor dostane o tři tisíce korun víc (rozdíl mezi kupní a nominální cenou).

Pokud je tento dluhopis tříletý, je to tisíc korun p.a. navíc, které pro ilustraci rozpočítáváme do „akčního výnosu“, abyste si výhodnost dané akce mohli jednoduše porovnat s ostatními nabídkami.

Celé kouzlo spočívá v tom, že inkasujete procenta z 50 tisíc, ale zaplatili jste jen 47 tisíc, takže základ pro výpočet reálného výnosu je nižší, a výnos tím pádem vyšší

Podívejte se, které dluhopisy jsou právě v akci, a získejte výnos až 17,2 %