Upravit stránku

Rizika korporátních dluhopisů: Jak můžu přijít o investované peníze?

obrazek-k-clanku
Jistě už jste se párkrát setkali s články o tom, jak někdo investicí do korporátních dluhopisů přišel o všechny své úspory. Ano, i to je možné, ale když se budete držet té nejzákladnější rady a nikdy nebudete „dávat všechna vajíčka do jednoho košíku“ – tedy budete diverzifikovat riziko, nikdy se vám to nestane.

Vsadit všechny své peníze na jednu kartu totiž není jen nezodpovědné a finančně negramotné, ale hlavně neuvěřitelně hloupé. A udělat to, aniž byste si daného emitenta důkladně prověřili, je ještě o něco hloupější. Ale může se to stát.

Investice do korporátních dluhopisů napřímo s sebou samozřejmě nesou určitá rizika. Může se stát, že firmě prostě nevyjde investiční záměr, ale také to, že na internetu naletíte nějakému podvodníkovi. Rozšíření dluhopisového financování s sebou totiž samozřejmě přineslo nové metody notorických zlodějů.

Jaká jsou rizika korporátních dluhopisů a jak můžete o své peníze přijít?

  • Začněme tím nejjednodušším. Emitent si špatně spočítá rozpočet celého záměru a někde v procesu mu najednou dojdou peníze. Projekt nedokončí, nemůže ho zpeněžit a dluhopisy nemá z čeho splatit. V takovém případě ale ještě nemusíte házet flintu do žita. Může ho prodat nedokončený nebo rozprodat svůj majetek a dluhopisy splatit z toho. Stejně tak může požádat o prodloužení splatnosti a dluhopisy splatit s odkladem. Mezitím si peníze půjčí jinde (nebo znovu) nebo vydělá na jiném projektu. V takovém případě vám samozřejmě náleží výnos i za prodloužené období.
     
  • Dalším rizikem korporátních dluhopisů je, že je může vydat v podstatě kdokoli bez nějaké expertní validace investičního záměru, jehož posouzení je pak jen čistě na investorovi. Pokud se však investor důkladně neseznámí s materiály nebo „jen“ není schopný daný záměr posoudit a investuje do dluhopisů určených k vývoji služby, kterou nikdo nepotřebuje, vyhlídky na splacení logicky nebudou zrovna růžové. Firmy s „revolučními“ záměry navíc zpravidla nemívají žádnou historii ani majetek a naděje, že si z insolvenčního řízení odnesete alespoň nějakou část svého vkladu, většinou rychle zhasíná.
     
  • Existuje také možnost, že si emitent všechno spočítá správně, bude to čestný člověk a jeho záměr bude dávat dokonalý smysl, ale zasáhne vyšší moc, „něco se stane“ a vy o svůj vklad stejně přijdete. Korporátní dluhopisy nejsou pojištěny v rámci garančního systému finančního trhu, přestože mnohé platformy lákají na „garantovaný“ výnos. Ten může být maximálně fixní, ve smyslu, že dostanete předem daných 8 %, které se v závislosti na inflaci nemění, ale nikdo vám jej nikdy „negarantuje“.
     
  • A pak je tu ta nejhorší možnost a největší riziko. Emitentem vámi zakoupených dluhopisů je podvodník, který se chtěl přiživit na rozšiřujícím se trendu dluhopisového financování. Napsal si fiktivní emisní podmínky, vymyslel si fiktivní investiční záměr, vytvořil si jednoduchou webovou stránku a přes reklamu na internetu vybírá od lidí peníze, které od začátku nemá v plánu investovat ani vrátit. V takovém případě vám nezbývá než podat trestní oznámení, ale šance na získání svých peněz, natož nějakého výnosu, zpět je mizivá. Proto je nejbezpečnější nakupovat na prověřených dluhopisových platformách, které už fungují roky, mají nějaké zkušenosti a inzerují jen smysluplné projekty ověřených podnikatelů.

Podívejte se na aktuální nabídku korporátních dluhopisů na platformě, která funguje už od roku 2015 a za tu dobu úspěšně zafinancovala více než 150 projektů.