Upravit stránku

Microsoft prodal dluhopisy za půl bilionu a Leo Express zaplatí milionovou pokutu

Co se na dluhopisovém trhu událo poslední týden v lednu? Microsoft prodal dluhopisy za 17 miliard dolarů (téměř půl bilionu korun), vlakový dopravce Leo Express zaplatí milionovou pokutu za opožděné zveřejnění účetní uzávěrky, Česká národní banka nadále pokračuje v intervencích a Indonésie emitovala dluhopisy a státní pokladniční poukázky za 1,65 miliard dolarů (40 miliard korun).

Leo Express zaplatí milionovou pokutu

Vlakový dopravce Leo Express, jehož dluhopisy se obchodují na burze, nesplnil základní povinnost s tím související – druhý rok po sobě nedodal na ČNB v řádném termínu výroční zprávu. Ta mu za to uložila pokutu jeden milion korun. Úplné znění rozhodnutí ČNB si můžete přečíst zde.

Emitent cenných papírů kotovaných na burze musí do čtyř měsíců po konci účetního období zveřejnit a zaslat na ČNB auditovanou výroční zprávu. Za rok 2015 ji společnost dodala až v prosinci 2016. Důvodem zpoždění prý byla časová vytíženost zaměstnanců. Stejného provinění se Leo dopustil i za rok 2014.

"Leo Express je snad nejvíce transparentní ze všech dopravních společnosti v ČR. Bohužel se nepodařilo včas dokončit auditní práce, což bylo způsobeno přechodem na nový IT systém," uvedlo tiskové oddělení společnosti.

Zdroj: Hospodářské noviny

ČNB nadále pokračuje v intervencích

Za prvních deset dní roku 2017 vytvořila ČNB nový rekord v objemu intervencí a s obranou koruny musela pokračovat i v dalších týdnech. Podle odhadů analytiků za leden nakoupila eura již za 340 až 360 miliard korun.

K tlaku na korunu vedla data o inflaci z konce minulého roku, podle kterých ceny rostly rychleji, než se očekávalo, což naznačuje, že se blíží konec intervenčního režimu. "Spekulanti se zřejmě začali obávat přílišného nasycení trhu, které by jim v budoucnu mohlo způsobit problémy při vybírání zisků. Může totiž nastat problém chybějící protistrany," říká ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

České státní dluhopisy se po dobu trvání intervencí staly vůbec nejdražšími na světě a prodávaly se dokonce se zápornými výnosy. Proč by je někdo kupival, si můžete přečíst na našem blogu.

Zdroj: Hospodářské noviny


Microsoft prodal dluhopisy za 17 miliard dolarů

Technologický gigant Microsoft prodal v sedmi tranších dluhopisy za 17 miliard dolarů (425 miliard korun). Jedná se zatím o největší emisi roku 2017.

Součástí emise byly čtyřicetileté dluhopisy s úrokem 4,5% a desetileté s úrokem 3,3%, o dalších se neví. Výnosy z dluhopisů Microsoft zřejmě využije na zaplacení krátkodobého dluhu, který mu vznikl po akvizici LinkedInu za 26 miliard dolarů. Naposledy Microsoft emitoval dluhopisy loni v srpnu a prodal jich za 20 miliard dolarů.

Zdroj: Bloomberg, Marketwatch

Dluhopisy a pokladniční poukázky Indonésie

V úterý prodala Indonésie pokladniční poukázky (dluhopisy se splatností do jednoho roku včetně) a dluhopisy za 1,65 miliardy dolarů (40 miliard korun).

Jedná se celkem o čtyři tranše. Státní pokladniční poukázky splatné v květnu tohoto roku nesly úrok 5% a poukázky splatné v únoru příštího roku pak 6%. Pětileté dluhopisy splatné v květnu 2022 vynesou svým majitelům 7,3%, desetileté 7,6% a patnáctileté pak 8%. Poptávka po dluhopisech převýšila nabídku více než dvojnásobně.

Zdroj: Reuters