Upravit stránku

Porsche jede na zelenou! Vydalo ekologické dluhopisy za miliardu eur

obrazek-k-novince
Výrobce luxusních sportovních aut Porsche AG z německého koncernu Volkswagen vydal zelené dluhopisy v celkovém objemu jedné miliardy eur (25,8 miliardy korun). Jedná se o dosud největší emisi stuttgartské automobilky a o vůbec první zelenou emisi jakéhokoli výrobce aut.

Zelené "porsche" dluhopisy za miliardu eur

Porsche své dluhopisy vydalo v několika emisích v různých splatnostech (pět, sedm a deset let) a s různou úrokovou sazbou. Zájem o ně údajně projevilo více než 100 institucionálních investorů (banky, penzijní fondy a pojišťovny) a vysoká poptávka byla také od zahraničních investorů, kteří o dluhopisy Porsche v minulosti neprojevili zájem.

„Viděli jsme, že stále více zájemců chce peníze investovat udržitelně. Se zelenými dluhopisy teď věřitelům takovou příležitost dáváme,“ řekl zástupce předsedy představenstva Lutz Meschke. Ten je zároveň členem představenstva, který odpovídá za finance a informační technologie. Dodal, že dluhopisy se podařilo prodat za mimořádně příznivých podmínek, což podle něj ukazuje na vysokou důvěru investorů v dlouhodobý rozvoj značky a firmy.

A co vlastně znamená ten přívlastek „zelené“? Jedná se o speciální (tematický) typ dluhopisů, jejichž účelem musí být financování a podpora „zelených projektů“, které si kladou za cíl zlepšit životní prostředí. Typickými zelenými projekty mohou být například výstavby větrných či solárních parků, výroba ekologických paliv a zalesňování krajiny.

Výnosy z této emise tedy Porsche využije k financování vývoje svého prvního plně elektrického sportovního vozu Taycan, který dorazí na trh do konce tohoto roku, ale po celém světě má už nyní přes 20 tisíc vážných zájemců, kteří se zapsali na seznam a složili zálohu.

Dá se očekávat, že na elektromobilita se na seznamu účelů zelených dluhopisů bude objevovat čím dál častěji. Výhodou zelených dluhopisů je také fakt, že investoři nemusí z jejich výnosů platit srážkovou daň, a to z jediného důvodu – vlády takto motivují firmy k realizaci ekologických projektů, které tímto způsobem zlevňují. V české legislativě však zatím nemají oporu.

První českou firmou, která se prý na emisi zelených dluhopisů chystá, je developerské impérium CPI Radovana Vítka. Ten je ale zvyklý chodit si pro peníze na zahraniční kapitálové trhy (např. Dublin, Hong Kong), a je tedy otázkou, zda tedy jeho zelené dluhopisy spatří světlo pražské burzy.

Zdroj: iDnes.cz