Upravit stránku

Ministerstvo financí prodalo další dluhopisy se záporným výnosem

obrazek-k-novince
Mysleli jste si, že investoři nakupují dluhopisy, aby za své peníze získali nějaký, procentuálně vyjádřený, výnos? Něco navíc? Ne vždy je tomu tak. V případě českých státních dluhopisů se už v minulosti, v souvislosti s měnovými intervencemi České národní banky, objevili spekulanti, kteří je nakupovali dokonce se záporným výnosem. A nyní je to tu znovu.

MF prodalo eurodluhopisy se záporným výnosem

Ministerstvo financí totiž celkem už po páté prodalo státní dluhopisy v eurech se záporným výnosem. Objem emise tentokrát činil 100 milionů eur (zhruba 2,87 miliardy korun) a průměrný výnos mínus 0,45 procenta ročně – nejméně ze všech pěti emisí.

Splatnost těchto eurodluhopisů je dva roky a Ministerstvo jimi postupně refinancuje krátkodobě půjčky na peněžním trhu se záporným výnosem. Přestože záporný úrok v podstatě znamená, že investoři platí emitentovi (zde státu) za to, že mu mohou půjčit peníze, byla poptávka investorů 2,7krát vyšší než nabídka.

Proč by dluhopisy za takových podmínek někdo nakupoval?

Aukce na primárním trhu pak byly také doplněny prodejem eurodluhopisů na sekundárním trhu z vlastního majetkového účtu MF, a to celkem za 335 milionů eur. „Veškeré prodeje se uskutečnily za záporný výnos, přičemž jeho celková průměrná hodnota dosáhla mínus 0,21 procenta ročně,“ uvedlo Ministerstvo financí. Ředitel odboru Řízení státního dluhu a finančního majetku MF Petr Pavelek upozornil, že díky prodeji eurových dluhopisů státní rozpočet získal dodatečných 4,4 milionu eur (114 milionů korun).

Zdroj: Burzovní svět.cz