Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - březnové novinky 9. týdne

Březen, konkrétně 9. týden roku 2016 byl na informace a novinky ve světě dluhopisů celkem nabitý. Připravili jsme tedy opět malý týdenní přehled toho nejdůležitějšího, co téma dluhopisů přineslo.

Japonsko vydalo dluhopisy se záporným úrokem

Japonská centrální banka aplikuje podobné měnové uvolňování jako například Evropská centrální banka (ECB). V lednu zavedla zápornou úrokovou sazbu na vklady, které si u ní ukládají komerční banky. Jinými slovy, komerční banky musí platit za to, že si u Japonské centrální banky ukládají finanční prostředky.

Japonsko poprvé ve své historii emitovalo dluhopisy se záporným výnosem. Japonská vláda tak nabídla na trh dluhopisy v hodnotě 2,4 bilionu jenů (cca 520 mld korun). Výnos těchto dluhopisů se dostal až na -0,015%.

Pro doplnění jen připomínáme, že Japonsko má ze všech vyspělých zemí nejvyšší dluh. Veřejný dluh je téměř dvojnásobný v porovnání s výkonností japonské ekonomiky.

Německá Deutsche Bank již odkupuje své dluhopisy

Německá Deutsche Bank oznámila, že již vykoupila vlastní dluhopisy denominované v eurech za téměř 1,27 mld EUR (přibližně 34,3 mld korun) a dluhopisy denominované v dolarech za bezmála 740 mil USD (přibližně 18,4 mld korun). Dle dřívějších prohlášení banky budou nákupy vlastních dluhopisů pokračovat i nadále.

V minulém týdenním přehledu jsme Vás informovali o tom, že Deutsche Bank vykoupí dluhopisy kvůli tomu, aby zastavila paniku na kapitálových trzích i na německé politické scéně.

Nechme se tedy překvapit, zdali tento krok opravdu vypovídá o stabilitě banky a zda-li banka vykoupí dluhopisy v deklarovaném objemu 129 mld korun (3 mld eur a 2 mld dolarů).

Ruské dluhopisy míří na západ

V minulém přehledu jsme také informovali o tom, že Rusko po delší odmlce, zapříčiněné sankcemi západu po anektování Krymu, vydá dluhopisy v cizí měně a pokusí se je prodat na mezinárodních finančních trzích. Od roku 2013 se bude jednat o první emisi v jiné než domácí měně. Rusko již upřesnilo, že se bude jednat o emisi v objemu přibližně 3 mld eur.

V cizí měně emitovalo Rusko naposledy dluhopisy v objemu 7 mld dolarů v roce 2013. Od té doby Rusko emituje dluhopisy pouze v domácím rublu. Tyto dluhopisy jsou ale pro ruskou vládu velmi drahé. Desetiletý dluhopis v rublech stojí ruskou vládu dvakrát více, než kdyby jej emitovalo v eurech či dolarech.

Aukce státních pokladničních poukázek

Dne 4.3.2016 byly zveřejněny výsledky aukce státních pokladničních poukázek se splatností 1.4.2016, které emitovalo Ministerstvo financí ČR. Jmenovitá hodnota těchto poukázek je 1.000.000 Kč. Ministerstvo financí požadovalo prodat poukázky za 2,6 mld korun, skutečnost byla nižší, konkrétně 2,5 mld korun.

Zajímavostí je, že státních pokladniční poukázky mají záporný výnos ve výši -0,10%. I České republice tak musejí investoři platit za to, že jí půjčí finanční prostředky.