Upravit stránku

Křetínský si půjčuje dvě miliardy a Čína má zelené bondy za čtyři

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových novinek z domova i ze zahraniční, které se udály v předvánoční týden roku 2016. Křetínského EPH emitoval dluhopisy za dvě miliardy korun, administrátorem je jeho stará známá J&T Bank, a čínská Export-Import Bank má první zelené dluhopisy na ochranu naší planety. Jsou pětileté, vynesou 3,28% ročně a jejich celková hodnota jsou čtyři miliardy korun.

Křetínský si chce půjčit dvě miliardy

EPH Financing Daniela Křetínského k 9. prosinci roku 2016 vydal emisi v celkovém objemu 2 miliardy korun splatnou v roce 2020. Čtyřleté dluhopisy s nominální hodnotou 1 000 korun nabízí pololetně vyplácený pevný úrok ve výši 3,50 % a jsou zajištěny finanční zárukou mateřské společnosti EPH, a.s. Čistý výnos z emise bude použit zejména k refinancování existujících úvěrů a zápůjček a k financování dalších podnikatelských aktivit Skupiny EPH.

Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) je přední středoevropská energetická skupina, působící převážně v České republice, na Slovensku, v Německu, Polsku, Anglii a Itálii. V říjnu tohoto roku ze společnosti vystoupil Patrik Tkáč i jeho partneři z J&T a ovládl ji (z 94%) Daniel Křetínský. Právě J&T Bank je hlavním administrátorem této emise.

Zdroj: J&T Bank, Prospekt Dluhopisu

První zelené dluhopisy z Číny

V pondělí 19. prosince oznámila Export-Import Bank of China emisi zelených dluhopisů v celkovém objemu jedné miliardy čínských juanů (3,7 miliard korun), které se prý setkaly s velkým zájmem investorů. Pětileté dluhopisy s úrokem 3,28% jsou vůbec prvními zelenými bondy jakékoli sektorové státní banky v Číně.

Zelené (případně klimatické) dluhopisy patří do kategorie tematických dluhopisů, do které dříve spadaly například válečné, železniční, či dálniční dluhopisy. Jejich cílem je zmírnit dopady klimatických změn pomocí investic do obnovitelných zdrojů, solární a větrné energie. Vůbec první zelené bondy byly vydány v roce 2007 Evropskou investiční bankou a od té doby je emituje i Světová banka, některé ekonomicky vyspělé státy a soukromé společnosti včetně fondu Billa Gatese.

Zdroj: SeeNews Renewables