Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - říjnové novinky 43. týdne

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových informací z domova i ze zahraniční, které se udály ke konci měsíce října roku 2016.

Dluhopisy za rychlejší internet

Česká komunikační infrastruktura, zkráceně CETIN, která je součástí investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, oznámila 18. října plánovanou emisi dluhopisů ve výši 2 miliardy euro (cca 54 miliard korun). Peníze chce použít na rozvoj mobilních sítí a zrychlení připojení k internetu.

CETIN je jediným velkoobchodním poskytovatelem telekomunikační sítě v Evropě a díky této pozici a finanční stabilitě se o jeho dluhopisy očekává velký zájem. CETIN vznikl loni teprve loni odštěpením od společnosti O2 a hned v prvním roce vykázal čistý zisk téměř 2 miliardy korun.

Zdroj: E15


J&T měla pomocí dluhopisů vyplatit akcionáře

Bratislavský projekt Eurovea z realitní divize finanční skupiny J&T vydal 11. října emisi dluhopisů v hodnotě 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Důvodem měla být potřeba vyplatit kapitál hlavnímu akcionáři. Emisi dluhopisů s výnosem 4,5% zaštítila vlajková loď finanční skupiny – J&T Bank.

Projekt Eurovea tvoří obchodní centrum, kancelářské prostory, nábřežní promenáda, hotel a byty. Základy komplexu sahají do hloubky 16 metrů pod hladinu Dunaje a jeho budovy představují protipovodňovou ochranu Bratislavy.

Zdroj: euro

 

Saúdská Arábie si půjčuje miliardy dolarů

Poprvé ve své historii vstoupila na dluhopisový trh ropná velmoc ze Saúdské Arábie a vytvořila hned největší letošní emisi státních cenných papírů. Emisi ve výši 17,5 miliard dolarů (přes 400 miliard korun) oznámila 19. října. Obrovský zájem investorů o jejich pěti, deseti a třicetileté dluhopisy s úroky 2,63 – 4,64% převýšil očekávání monarchie, která údajně počítala s prodejem jen za 10 –15 miliard dolarů.

Za potřebou půjčit si peníze stojí celosvětový pokles ceny ropy. V roce 2014 stál barel 115 dolarů, dnes jen 50.

Zdroj: HN


Itálie si půjčila na 50 let

V úterý 4. října vydala Itálie státní dluhopisy v celkové hodnotě 5 miliard eur (135 miliard korun) s výnosem 2,85%. Investoři se nenechali odradit nepříznivou ekonomickou a politickou situací země a podali objednávky za 18,5 miliard eur. Za jejich zájmem stojí sice nízké, ale stále kladné výnosy, jelikož se na světovém trhu obchodují dluhopisy se zápornými výnosy až v hodnotě 12 bilionů dolarů.

Padesátileté emise letos upsaly také Španělsko, Francie a Belgie. Belgie s Irskem navíc přišly raritou na finančním trhu – dluhopisy na celé století.

Zdroj: euro

 

Podívejte se, kolik vám mohou vydělat české korporátní dluhopisy.