Upravit stránku

Aerolinky se vrací na trhy, Ryanair prodal dluhopisy za 23 miliard

obrazek-k-novince
Irský nízkonákladový letecký dopravce Ryanair prodal dluhopisy za 850 milionů eur (cca 23 miliard korun) na refinancování starší emise a financování provozních nákladů. Poptávka investorů, jimž dluhopisy vynesou 3 % ročně, převýšila nabídku více než pětinásobně. Hlad po dluhopisech ze stabilního leteckého byznysu je obrovský.

Ryanair prodal dluhopisy za 23 miliard

Irský nízkonákladový letecký dopravce Ryanair tento týden prodal dluhopisy za 850 milionů eur (cca 23 miliard korun) na refinancování starší emise a financování provozních nákladů. Jde o jeho první emisi po více než třech letech a zároveň o signál, že se kapitálové trhy po koronavirové krizi znovu otevírají zdevastovanému leteckému byznysu.

Poptávka investorů po dluhopisech největší evropské aerolinky (co do počtu přepravených cestujících), založené v roce 1985 irským podnikatelem Tony Ryanem, více než pětinásobně přesáhla nabídku. Investoři byli v Dublinu ochotni nakoupit jeho cenné papíry celkem za více než 4,4 miliardy eur, což odráží skutečnost, že dluhopisy jakékoli aerolinky se na evropském trhu objevily poprvé po více než šesti měsících.

Dluhopisy zajišťují investorům výnos 3 % ročně, což je téměř dvojnásobek výnosu dlouhodobějších dluhopisů z roku 2017, ale jen zlomek toho, co musel Ryanair platit za svůj dluh během března, kdy variabilní výnos jeho hybridních dluhopisů vyšplhal až nad 10 %.

Obrovský zájem o jeho dluhopisy byl podpořen také skutečnostmi, že Ryanair je podle S&P ekonomicky nejstabilnější aerolinkou na světě a spolu s easyJetem a Southwest Airlines jednou z pouhých třech aerolinek, které si přes krizi udržely investiční rating. Není přitom náhoda, že všichni tito tři dopravci se řadí mezi nízkonákladové.

Zdroj: Hospitality Ireland