Upravit stránku

Vítkova CPI prodala v Maďarsku zelené dluhopisy za 2 miliardy

obrazek-k-novince
Realitní skupina CPI českého miliardáře Radovana Vítka je opět něčím unikátní. Nejenže na maďarský kapitálový trh umístila vůbec první zelené korporátní dluhopisy, ale spolu s Mercedesem je jediným soukromým subjektem, který zelené dluhopisy vydal ve třech a více měnách. Tentokrát ve forintech. Za 30 miliard.

CPI vydala zelené dluhopisy za 2 miliardy

Realitní skupina CPI Property Group českého miliardáře Radovana Vítka prodala v Maďarsku zelené dluhopisy za 30 miliard forintů (cca 2,3 miliardy korun). Jde o vůbec první zelené korporátní dluhopisy (dluhopisy využívané k financování ekologických projektů) vydané na maďarském trhu.

CPI se tak zařadila mezi pouhých deset společností na světě, které vydaly zelené dluhopisy ve třech a více měnách. Zároveň je nyní společně s Mercedesem (Daimler AG) jediným mezinárodním emitentem na maďarském trhu firemních obligací. „Emise se setkala s výrazným zájmem investorů, jejichž poptávka v aukci dosáhla objemu přes 45 miliard forintů (3,4 miliardy korun). Desetiletý dluhopis má kupon v maďarských forintech ve výši 2,25 procenta. Emise byla upsána s výnosem ve výši přibližně 2,02 procenta,“ uvedla CPI v tiskovém prohlášení.

Emitentem dluhopisů je její lokální dceřiná společnost Hungary Investments Kft., přičemž mateřská CPI Property Group za emisi ručí. Dluhopisy jsou splatné jednorázově po uplynutí deseti let a výnosy z nich CPI použije pro „všeobecné potřeby skupiny, což může zahrnovat investiční výdaje, akvizice, rozvoj, splátky dluhu či navýšení volné hotovosti.“

Zelené dluhopisy slouží k financování investic do obnovitelných nebo čistých zdrojů energie či energeticky úsporných budov. Řadí se sem také projekty na čistší dopravu nebo některé vodohospodářské a půdní projekty. Firmy, které chtějí využít zelené dluhopisy, musejí splňovat nadstandardní regulace, spočívající například ve zvýšené informační povinnosti, aby si investoři mohli ověřit, zda se jejich peníze skutečně využívají k zeleným projektům. Zelené dluhopisy také zpravidla mívají nižší výnos.

Zdroj: TV Architect