Upravit stránku

Warren Buffett naletěl podvodníkům s fotovoltaikou, RegioJet vydal dluhopisy

obrazek-k-novince
Škodu ve výši až 800 milionů amerických dolarů napáchala americká společnost DC Solar. Do rozsáhlého podvodu investoval i americký fond Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta. Soukromý dopravce RegioJet prodal emisi svých pětiletých zajištěných dluhopisů v celkové hodnotě 921 milionů korun.

Buffett naletěl podvodníkům s fotovoltaikou

Škodu ve výši až 800 milionů amerických dolarů napáchala americká společnost DC Solar. Ta nabízela firmám i soukromníkům mobilní fotovoltaické generátory, ale ve skutečnosti se jednalo o rozsáhlý podvod, do kterého investoval i americký fond Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta.

Podvod fungoval na principu takzvaného letadla. Majitelé DC Solar Jeff a Paulette Carpoffovi se snažili získat co nejvíce investorů, kteří ale neměli reálnou šanci na projektu vydělat. Stejně dopadl i fond Berkshire Hathaway, který do solárních technologií investoval 350 milionů dolarů (téměř osm miliard korun). Zkušené investory lákali jak na technologicky zajímavý produkt, tak na daňové úlevy a dotace, které zvyšují poptávku právě po podobných energetických řešeních.

Kromě dalších fondů společnosti DC Solar poskytly peníze i některé americké banky. DC Solar se chlubil dvanácti tisíci umístěnými solárními generátory v různých částech USA, reálně jich však existovala přibližně čtvrtina. Nedostatečné tržby z pronájmů nebo prodejů firma kryla získáváním dalších investorů. Následné policejní razie ukázaly, že Carpoffovi značnou část získaných financí okamžitě utráceli.

Zdroj: E15.cz

RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu

Soukromý dopravce RegioJet prodal emisi pětiletých zajištěných dluhopisů  v celkovém objemu 921 milionů korun. Pro RegioJet jde o první vstup na kapitálový trh a první emisi dluhopisů. Jedná se o šestiměsíční pohyblivý kupon s výnosem čtyři procenta nad sazbou PRIBOR.

Manažerem dluhopisové emise je Česká spořitelna, která působí jako zajišťovací a platební agent. Dluhopisy nakoupili institucionální i privátní klienti. „Zájem předčil naše očekávání,“ uvedl finanční ředitel Petr Kohoutek. Získané peníze dopravce použije na nákup vlaků pro další rozvoj železniční dopravy a část použije na refinancování současných bankovních úvěrů, což znamená zlevnění financování, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Dopravce po loňském zisku 102 milionů korun očekává letos růst zisku z vlakové dopravy. V prvním čtvrtletí činil hrubý zisk 18 milionů. Společnost chce v nejbližších letech investovat několik miliard korun do nákupu lokomotiv i vagónů a do modernizace již provozovaných. Vagónů chce koupit až 100. "Předpokládané finanční vypořádání transakce je 26. června a emise bude obchodovaná na pražské burze," uvedl Ondrůj.

Zdroj: Patria