Upravit stránku

Zájem o státní dluhopisy pro občany v březnu výrazně klesl

obrazek-k-novince
První emise Dluhopisů Republiky skončila v lednu velkým úspěchem. Navzdory dlouhé splatnosti a faktu, že jejich výnos sotva pokryje inflaci, Ministerstvo financí (MF) evidovalo objednávky za více než 3 miliardy korun. Druhá emise už ale takové terno nebyla – zájem občanů klesl o dvě třetiny, a to nás ještě v červnu čeká třetí emise.

Zájem o státní dluhopisy pro občany klesl na třetinu

Z první emise státních dluhopisů určené pouze pro fyzické osoby, která skončila v lednu, si lidé objednali a uhradili dluhopisy za 2,92 miliardy korun. Zájem o druhou, březnovou emise už byl ale jen třetinový. Lidé si objednali státní dluhopisy za 942,7 milionu korun.

Tzv. Dluhopisy Republiky objednané v rámci druhé emise je nutné uhradit do středy. Jejich splatnost je šest let a průměrný roční výnos emise 1,99 procenta před zdaněním. Od třetí emise s datem vydání 1. července a průměrným úrokem 1,91 procenta, které již lze objednávat, MF nabídlo také nový typ dluhopisu, tzv. protiinflační. Jeho výnos je stanoven přesně podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně, což je minimální úroková sazba, kterou MF garantuje. Splatnost tohoto dluhopisu bude šest let.

Tento protiinflační dluhopis bude možné objednávat pouze prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu přes internetovou aplikaci. Reinvestiční dluhopis je možné objednat i na 47 vybraných pobočkách ČSOB.

„Ministerstvo financí myslelo i na občany, kteří jsou vlastníky dluhopisů předchozích emisí, a nabízí jim možnost požádat o reinvestici jmenovité hodnoty, popřípadě celého posledního výnosu, do Dluhopisů Republiky,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová a upozornila, že v červnu úřad vyhodnotí úspěšnosti pilotní fáze prodeje Dluhopisu Republiky a rozhodne o dalším postupu.

Zdroj: ČTK