Upravit stránku

České dráhy splatily dluhopisy, Křetínský si půjčuje 3 miliardy

logo Českých drah
EPH Daniela Křetínského si půjčuje další 3 miliardy na refinancování stávajícího dluhu, který podle českého miliardáře patří mezi energetickými skupinami k nejnižším v Evropě. České dráhy dokázaly díky výhodné emisi dluhopisů část svého dluhu umořit a prý v tom budou pokračovat i do budoucna. Turci se zase odhodlali k první emisi panda bondů (dluhopisů emitovaných v čínské měně) ve své historii. Nevěří západním trhům.

Křetínského EPH vydal dluhopisy za 3 miliardy

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského emitoval čtyřleté dluhopisy v celkové hodnotě tři miliardy korun. Jedná se o největší emisi korporátního emitenta bez externího ratingu v Česku za poslední dva roky, což podle finančního ředitele Pavla Horského odráží silný finanční profil skupiny.

„Ukazatel konsolidovaného čistého zadlužení se pohybuje na úrovni 2,9 násobku EBITDA, což je vzhledem k vysoké konverzi EBITDA do cash flow a vysoké míře dlouhodobě kontrahovaných nebo regulovaných aktiv velmi konzervativní hodnota, řadící EPH mezi nejméně zadlužené energetické skupiny v Evropě,“ uvedl ve zprávě Daniel Křetínský, který v současné době vlastní 94 procent akcií EPH. Čistý zisk holdingu se v loňském roce meziročně zvýšil o 9,6 procenta na přibližně 22,5 miliardy korun a konsolidované tržby vzrostly o 21,8 procenta na téměř 154 miliard korun.

Zdroj: Investujeme.cz

České dráhy splatily dluhopisy a snížily dluh

Navzdory sílící železniční i autobusové konkurenci zaznamenaly České dráhy v prvním pololetí o 2,5 milionu cestujících více než loni, kdy dosáhly zisku téměř jedné miliardy korun. Díky tomu mohly v červenci splatit pětileté dluhopisy a snížit hrubé zadlužení z 30,8 na 27 miliard korun.

„V roce 2016 jsme při emisi 400 milionů eur získali takové podmínky, že teď šetříme desítky milionů korun ročně na úrokových nákladech,“ pochlubil se člen představenstva Martin Bělčík. Příští rok se České dráhy chystají na další refinancování svých úvěrů. „Je to dosti složitý a dlouhodobý proces, který trvá zhruba půl roku,“ upřesnil šéf drah Pavel Krtek. Investoři jsou podle něj zkušení hráči na světových trzích, kteří zastupují investiční fondy spravující portfolia několikanásobku HDP České republiky. „Přesvědčit je o výhodnosti a spolehlivosti této investice není lehké,“ dodal Krtek.

Zdroj: Deník