Upravit stránku

Equa emitovala zástavní listy a Argentina stoleté dluhopisy. Čína testuje důvěru

Zatímco Argentina s Řeckem se dlouhodobě pokoušejí o návrat na kapitálové trhy, Equa bank na něj v Česku vstoupila poprvé, když vydala hypoteční zástavní listy celkem za 600 milionů korun. Jeden stojí deset tisíc a vynese vám ročně 1,2%. Čína testuje důvěru investorů po snížení ratingu na A1.

Equa bank emitovala hypoteční zástavní listy

Britsko-maltská banka Equa tento týden vstoupila svou první emisí hypotečních zástavních listů na kapitálový trh. Nominální hodnota každého listu z celkem šesti set milionové emise je deset tisíc korun. Listy mají tříletou splatnost a jsou úročeny 1,2%.

Emise je součástí pětiletého dluhopisového programu Equa bank v celkovém předpokládaném objemu sedm miliard korun. Vydání dluhopisů, zprostředkování prodeje i administraci emise zabezpečuje ČSOB coby manažer emise. Podmínkou nákupu listů je zřízení majetkového účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů.

Zdroj: Roklen24

Čína po 13 letech chystá dolarové dluhopisy

Poprvé od roku 2004 přistoupí v následujících měsících Čína k emisi dolarových dluhopisů. Emise bude sestávat z dluhopisů v čínské měně v hodnotě 14 miliard jüanů (48 miliard korun) a dluhopisů denominovaných v dolarech v hodnotě dvou miliard dolarů.

Ratingová agentura Moody's koncem května zhoršila úvěrová hodnocení Číny o jeden stupeň na A1, údajně kvůli zpomalování hospodářského růstu a růstu dluhu. Prodej těchto dluhopisů má prý mimo jiné otestovat, zda se snížení ratingu projeví ve zvýšení nákladů na výpůjčky.

Zdroj: Investiční web


Řecko se chce vrátit na kapitálové trhy

Řecký premiér Alexis Tsipras na zasedání vlády prohlásil, že by se jeho země už brzy měla vrátit na dluhopisové trhy. Řecko by emisí státních dluhopisů chtělo otestovat důvěru investorů, která se po krizi dle očekávání vytratila.

Řecko se po vypuknutí své dluhové krize v roce 2010 vrátilo dočasně na trh dluhopisů dvěma emisemi v roce 2014. Pak ale přišly volby a další fáze krize, v níž první Tsiprasova levicová vláda nebyla dlouho ochotna sjednat dohodu na novém úvěrovém programu. Nyní se na podpoře řeckého návratu na trhy shodli i ministři zemí eurozóny.

Zdroj: E15

Argentina emitovala stoleté dluhopisy

Teprve nedávno se Argentina vrátila na kapitálový trh a nyní přichází s emisí stoletých dluhopisů v celkovém objemu necelých tří miliard dolarů (70 miliard korun). Dluhopisy vynesou vnukům svých investorů 7,9% ročně.

Jihoamerická země plánuje emisí dluhopisů zalepit deficit ve státním rozpočtu ve výši 4% HDP a refinancovat stávající dluh. Poptávka po jejích cenných papírech téměř pětkrát převýšila nabídku a argentinský ministr financí si tak může pochvalovat, jak jeho země u investorů znovu získává kredit. V tomto roce prý plánuje další emisi dluhopisů zhruba ve stejné výši.

Zdroj: CNBC