Upravit stránku

Dluhopisy jsou rychlejší a pohodlnější než úvěr, říká jednatel firmy

První prosincový den roku 2016 emitovala společnost Činžovní domy Praha s.r.o. dluhopisy v objemu 5 milionů korun a už před Vánoci měla celou částku na účtu. Dluhopisy ve jmenovité hodnotě 50 tisíc korun s úrokem 8 % si na portálu Dluhopisy.cz rozebralo 32 investorů během 20 dnů. Díky té rychlosti se společnosti naskytla další obchodní příležitost, kterou by při financování úvěrem využila jen těžko. Proč se rozhodla pro dluhopisy, a jak se jí je podařilo prodat tak rychle, vypráví její jednatel Roman Koch.

Proč jste se rozhodli pro financování formou emise dluhopisů?
Jsme přesvědčeni, že podnikání v realitách představuje zajímavou a zároveň bezpečnou investiční příležitost nejen pro nás, ale i pro investory. Dluhopisy jsou pro nás efektivním nástrojem financování současných projektů i podporou dalšího rozvoje naší činnosti. Specializujeme se na menší a střední rezidenční projekty. Emise nám pomohla zafinancovat rekonstrukci činžovního domu v Korunovační ulici na Praze 7.

V čem vidíte největší výhodu emise dluhopisů oproti klasickému bankovnímu úvěru?
Úroky jsou víceméně srovnatelné, ale co se týče získávaných financí, tak v případě banky je velmi obtížné získat jejich větší objem, který je častokrát pro větší projekty potřebný. Bankovní úvěry také vyžadují velkou administrativní zátěž (dokládání mnoha dokumentů a výkazů). Dluhopisy představují rychlejší a pohodlnější cestu v situaci, kdy má společnost možnost se rozvíjet, a investoři se mohou na takovém rozvoji podílet.

Právě díky té rychlosti se vám naskytla další obchodní příležitost. Prozradíte nám, o co jde?
Ano, díky té rychlosti se nám kromě realizace stávajícího projektu naskytla možnost koupě nového bytového domu v blízkém okolí toho prvního. Při současné rekonstrukci činžovního domu v Korunovační ulici se nám podaří uspořit náklady na její provedení a můžeme se pustit do dalšího projektu. Rozhodli jsme se, že i tento záměr budeme spolufinancovat pomocí našich investorů a formou dluhopisů.

Svěříte i tuto emisi do správy společnosti Centrum Dluhopisů?
Se společností Centrum Dluhopisů jsme byli velmi spokojeni. Její profesionální přístup nás vedl celým procesem, během kterého se postarala o veškerou administrativu. Inzerce na portále Dluhopisy.cz fungovala nad naše očekávání. Takže jsme se mohli plně soustředit na naše projekty. Proto i nadcházející emisi svěříme právě jim.

Jak jste se o společnosti Centrum Dluhopisů dozvěděli?
Primárně z internetu, ale poté nám byla doporučena i několika obchodními partnery.

Jak celý proces hodnotíte a doporučili byste emisi dluhopisů i ostatním firmám?
Emisi dluhopisů bychom určitě doporučili, neboť právě díky ní se nám podařilo urychlit současný projekt (zájemci si již mohou kupovat nabízené byty), a současně se nám naskytla příležitost k dalšímu růstu. Celý proces zkrátka hodnotíme velmi pozitivně.