Upravit stránku

Investoři se zbavují akcií a kryptoměn. Utíkají k dluhopisům

obrazek-k-clanku
Inflace, která už prosakuje do všech koutů ekonomiky, odrazuje investory od rizikovějších aktiv. Ti tak ořezávají svá akciová a kryptoměnová portfolia a utíkají k dluhopisům. Příliv peněz drobných investorů do dluhopisových fondů je nejsilnější za posledních třicet let.

Wall Street zažila největší propady akcií od začátku roku. Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq prudce oslabily, protože investoři očekávají další zvýšení úrokových sazeb.

Index S&P 500 ztratil za minulý týden 5,1 procenta. Technologický Nasdaq dokonce 5,6 procenta. Pro oba klíčové indexy jde o nejhorší týden od začátku ledna.

Začátkem tohoto týdne se k poklesu připojily také akciové trhy v Evropě. Hlavní index STOXX Europe 600 odepisuje více než dvě procenta, a je tak nejníž od března, kdy na trh dolehl začátek války na Ukrajině.

Co se týče kryptoměn, tak hodnota celého trhu poprvé od loňského ledna klesla pod bilion dolarů a obě největší kryptoměny – bitcoin a ethereum – jsou na dně.

Bitcoin smazal celý svůj růst za poslední rok a půl, když klesl dokonce pod 500 tisíc korun. Stejně tak ethereum, které se ze svého maxima na 105 tisících korunách zhroutilo na 28 tisíc.

Americké ministerstvo práce totiž oznámilo, že spotřebitelské ceny v květnu vzrostly meziročním tempem o 8,6 procenta, což bylo víc, než očekávali ekonomové.

Výrazně vzrostly ceny potravin, energií i bydlení. Inflace ve Spojených státech se ocitla nejvýš od roku 1981 a donutila investory restrukturalizovat svá portfolia.

Trendem jsou teď nevolatilní „komodity“ jako starožitnosti, vína nebo hodinky a instrumenty, které nabízejí fixní výnosy. Především dluhopisy.

Jak upozorňuje deník The Wall Street Journal, příliv peněz drobných investorů do dluhopisových fondů je nejsilnější za posledních téměř třicet let.

K tomu je potřeba přičíst rekordní zájem o nákup dluhopisů přímo od státu, což ve Spojených státech na rozdíl od Česka není nic výjimečného.

Oblíbené české státní protiinflační dluhopisy navíc ministerstvo před časem úplně zrušilo – zbývají jen korportání.