Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - listopadové novinky 45. týdne

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových informací z domova i ze zahraniční, které se udály v listopadu roku 2016.

Trump spustil výprodej dluhopisů

Se zvolením Donalda Trumpa se pojily až apokalyptické předpovědi ekonomů o zmrazení investic a stažení kapitálu do bezpečných přístavů. Nejen, že se nic z toho nestalo, ale naopak už týden po zvolení je vše přesně obráceně.

Zlato, které je považováno za vůbec nejbezpečnější investici, kleslo poté, co Trump přistoupil k řečnickému pultu, o 8% a Dow Jones Index naopak za tři dny hlásal tříprocentní růst a nejvyšší hodnotu tohoto roku. Vedle zlata se světový kapitál začal zbavovat i státních dluhopisů, dalšího nástroje pro zhodnocování financí v krušných časech, a spustil tak růst jejich cen. České státní dluhopisy se tak prodávaly už s 2,40% výnosem, přestože ještě před dvěma týdny nesly výnos záporný, německé třicetileté poprvé po půl roce překročily 1% a americké třicetileté se poprvé v tomto roce dostaly na 3%.

Zdroj: E151, E152


Dluhopisy místo peněz

V květnových novinkách jsme psali o tom, že se chystá náhrada státní měny dluhopisy a nyní je to realitou. V Zimbabwe bude možné zaplatit za zboží dluhopisem.

Na začátku listopadu informovala světová média o tom, že prezident Robert Mugabe vydal dekret, který umožňuje zavedení nové měny v podobě dluhopisů. Zimbabwe od národní měny upustila v roce 2009 kvůli hyperinflaci a uchýlila se k americkým dolarům, kterými se bude v zemi vedle dluhopisů, britských liber a jihoafrických randů platit i nadále.

Veřejnost se v souvislosti se zavedením dluhopisů jako platidla obává návratu hyperinflace. Zimbabwe se totiž v současné době potýká s největší krizí právě od roku 2009, kdy musela upustit od své měny.

Zdroj: e15

České dluhopisy zlevňují

3. listopadu ČNB uvedla, že s ukončením intervencí bude nadále vyčkávat. Ty tak jistě neskončí dříve než v polovině roku 2017 a české státní dluhopisy tak ztratily u zahraničních investorů na atraktivitě. O týden později už se neprodávaly se zápornými výnosy, ale s 0,00% za tříleté, 0,45% za sedmileté, a dokonce s 2,40% za devítileté.

„Trumpovo vítězství zvyšuje pravděpodobnost, že americká centrální banka letos už nezvýší úrokové sazby,” řekl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. To umožní Evropské centrální bance (ECB) pokračovat v politice kvantitativního uvolňování, kdy do ekonomiky nákupem dluhopisů pumpuje eura, a to může být pro ČNB důvodem, aby protáhla své intervence až do roku 2018. Stejného názoru je i hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Zdroj: cnb.cz, euro


Pivovar Frýdlant kompletně splatil dluhopisy

Dne 31. 10. 2016 vyplatil Pivovar Frýdlant ve stanoveném termínu všechny investory i s úroky v celkové výši 24% a s rekonstruovaným areálem vstoupil do nové éry.

Na severu Čech pomocí dluhopisů a dotací Evropské unie restartovali tradiční výrobu piva i vzdělávání v oboru. Ekonomickou návratnost celého projektu podpořilo kromě vaření oblíbeného moku i rozšíření cestovního ruchu a kulturního i společenského vyžití v nově vybudovaných kongresových prostorách pivovaru.

Do obnovených pivovarských sklepů pak umístili technologii, která ročně dokáže uvařit až 65 tisíc hektolitrů piva jako ve zlatých časech pivovaru mezi rokem 1898 a 1940.

Zdroj: dluhopisy.cz

Podívejte se, kolik vám mohou vydělat české korporátní dluhopisy.