Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - zářijové novinky 35. týdne

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových informací z domova i ze zahraniční, které se udály na začátku září roku 2016.

Apple se obrovsky zadlužuje

Od roku 2013 Apple vydal dluhopisy za 80 miliard dolarů (téměř 2 miliardy korun) a je jednou z nejzadluženějších firem v USA. Porovnáme-li růst hotovosti s růstem zadlužení, pak zadlužení roste devětkrát rychleji. Poslední emise dluhopisů společnosti Apple v objemu sedmi miliard dolarů (téměř 170 miliard korun) se konala 28.7.2016. Apple získané prostředky z emise dluhopisů využívá k výplatě dividend a zpětnému odkupu akcií. Apple drží hotovost v celkové výši 232 miliard dolarů (téměř 5,5 bilionu korun).

Zdroj: euro


Polské Panda dluhopisy na čínském trhu

Polsko jako první evropská země vydává dluhopisy v jüanech na čínském trhu. Splatnost dluhopisů je 3 roky a celkový objem emise je 3 miliardy jüanů (10,8 miliardy korun). Výnos dluhopisů je 3,4 procenta ročně. Čína se snaží podporovat zahraniční jüanové emise na svém domácím trhu, který vznikl v roce 2005, zájem zahraničních emitentů však byl donedávna slabý. Letos však aktivita na čínském domácím trhu dluhopisů narůstá, zejména díky klesajícím jüanovým úrokovým sazbám.

Zdroj: novinky.cz

ECB nakoupila dluhopisy za bilion eur

Evropská centrální banka v rámci podpory hospodářského růstu v eurozóně nakoupila státní dluhopisy za bilion eur (27 bilionů korun). Nejvíce ECB nakupovala dluhopisy Německa, Francie a Itálie. Německé dluhopisy se ale obchodují se zápornými výnosy. Se zápornými výnosy se obchodují i některé korporátní dluhopisy, například švýcarské potravinářské společnosti Nestlé nebo francouzské telekomunikační společnosti Orange.

Zdroj: E15


Česko si půjčuje nejlevněji v historii

Česko si nyní půjčuje na deset až padesát let za historicky nejnižší úroky. Důvodem je uvolněná politika ECB i relativní vzácnost českých dluhopisů na finančních trzích. Investoři jsou ochotni půjčit Česku na padesát let za roční úrok 1,76 procenta, za investici do desetiletého dluhopisu pak žádají 0,3 procenta. Stát tak má jedinečnou příležitost prodloužit si splatnost svých dluhů. Ta je zhruba o třetinu kratší než ve vyspělých evropských zemích.

Zdroj: E15

Podívejte se, kolik vám mohou vydělat české korporátní dluhopisy.