Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - květnové novinky 21. týdne

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových informací z domova i ze zahraniční, které se udály v druhé polovině května roku 2016.

České dráhy prodaly dluhopisy

Českým drahám se podařilo prodat zahraničním investorům cenné papíry v hodnotě 400 milionů eur (téměř 10,8 miliardy korun). Důležité je, že získaly i výhodnější úrok. Na konci června mají České Dráhy splatné dluhopisy emitované v roce 2011 a proto potřebovali emitovat nové. Úrok z roku 2011 byl na dnešní poměry celkem vysoký 4,5 procenta. Nově emitovaná emise splatná v roce 2023 s úrokem 1,875 procenta. Současné zadlužení společnosti se pohybuje kolem 33 miliard korun a největší díl z této částky tvoří právě peníze získané prostřednictvím dluhopisů.

Využili jsme příznivé situace na trhu a dosáhli jsme na skvělé podmínky. Zájem investorů o naše eurobondy byl dvaapůlkrát větší než objem, který jsme chtěli vydat. Je to projev důvěry trhu, kterou musíme dál prohlubovat,“ řekl k emisi generální ředitel drah Pavel Krtek.

Zdroj: Lidovky

Islámské dluhopisy sukuk

I když Šaría zakazuje zisky z úroků, přesto lze investovat do islámských dluhopisů. Jenomže zájem o tyto dluhopisy je malý. S finančními instrumenty, které jsou v souladu s vírou muslimů, začalo více v posledních letech obchodovat několik málo bank na světě. Například Goldman Sachs v USA nebo HSBC v Číně. Od roku 2005 se podle společnosti Standard & Poor’s uskutečnilo pouze 4 650 obchodů.

První zemí, která vydala sukuk dluhopisy byla Velká Británie, avšak světovým lídrem v emisi sukuků je Malajsie. Ta chystá emitovat suku dluhopisy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (36 miliardy korun). Zajímavostí je, že jako podkladové aktivum jsou použita nehmotná aktiva - vouchery pro cestování veřejnou dopravou.

Zdroj: idnes.cz