Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - květnové novinky 20. týdne

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových informací z domova i ze zahraniční, které se udály v první polovině května roku 2016.

Stoleté dluhopisy

Připadají Vám dluhopisy se splatností 3 nebo 5 let moc dlouhé? V Evropě se nyní stále více vyskytují dluhopisy s ještě delšími splatnostmi. V tomto týdnu emitovali padesátileté dluhopisy Francie a Španělsko. Minulý týden dokonce Belgie a Irsko emitovaly dluhopisy se splatností sto let. Připomeneme, že tyto země byly nedávno ve velkých finančních problémech a nyní prodávají dluhopisy s takto super dlouhou splatností. Výnosy nejsou ale nikterak závratné, jak by se dalo očekávat. Například výnos francouzských státních dluhopisů s padesátiletou splatností byl pouze 1,70 %. Porovnejte si výnosy státních dluhopisů a korporátních dluhopisů.

Posvátné americké státní dluhopisy

Americký republikánský kandidát na post prezidenta Donald Trump prohlásil za zcela posvátné podmínky pro americké státní dluhopisy, kterých bylo emitováno za zhruba 19 biliónů dolarů. Připustil také možnost zpětných odkupů dluhopisů, pokud to bude výhodné. Zastává politiku slabého dolaru, která by podporovala vývoz a ekonomiku americkou. Trump prohlásil, že Spojené státy americké nesmí kvůli svým dluhům zkrachovat, protože si mohou "natisknout" potřebné dolary na splácení svých dluhů. Ve světle těchto zpráv, asi není možno považovat investice do amerických státních dluhopisů za zcela bezrizikové.