Upravit stránku

ČNB pokračuje v devizových intervencích

Bankovní rada ČNB, které se zúčastnilo všech jejich 7 členů, dnes přijala několik zásadních rozhodnutí. Na následující tiskové konferenci o nich informoval guvernér centrální banky, pan Miroslav Singer.

Koruna nadále poblíž 27 Kč za euro

Výsledkem dnešního zasedání bankovní rady ČNB je rozhodnutí o pokračování devizových intervencí. Jejich cílem je udržení kurzu koruny okolo hodnoty 27 Kč / Eur. Z prohlášení je také zřejmé, že původně stanovený termín trvání intervencí, do konce roku 2016, bude nejspíše dodržen. Termín ukončení intervencí však stále nelze považovat za závazný, neboť jej může ovlivnit svojí politikou Evropská centrální banka. Ta už prodloužila program nákupů dluhopisů a tím snížila svou depozitní sazbu.

Vývoj aktuální intervence

Aktuálně probíhající devizové intervence spustila ČNB už v listopadu 2013. Tehdy koruna skokově oslabila během jednoho dne o cca 1,50 Kč za Eur k uváděné a udržované hodnotě poblíž 27 Kč za Eur.

V letošním roce ČNB intervenovala prozatím 3x:

  • v červenci objemem 28 miliard korun;
  • v srpnu dokonce částkou téměř 100 miliard korun;
  • a v září objemem 63 miliard korun.

Podle dostupných informací intervenovala ČNB za poslední dva roky v objemu přibližně za 390 miliard korun.

Úrokové sazby na historických minimech.

Druhým zásadním rozhodnutím je ponechání základní úrokové sazby ČNB na historicky minimálních hodnotách, konkrétně na výši 0,05 %. Z této základní sazby vycházejí komerční banky při určování výše úročení klientských vkladů. Proto není divu, že základní bankovní produkty, jakým je například běžný účet, nejsou téměř vůbec úročeny.